Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Spisz się przez internet na spis.gov.pl.

Proponowana wycieczka Nr 4

Proponowana wycieczka nr IV o długości ok. 28 km (trasa żółta, czarna, czerwona)

Przybliżony czas pokonania trasy: 1 h 35 min

I etap trasy wiedzie szlakiem żółtym. Trasa czarna rozpoczyna się w okolicach Rezerwatu Przyrody Srebrne Źródła. Z kolei trasa o czerwona prowadzi od miejscowości Niwki do końca wyznaczonej trasy rowerowej.

 1. miejscowość Suchy Bór (rozpoczyna się szlak żółty, współrzędne GPS: 50°39’18.50”N, 18°02’29.90”E):
 • Restauracja Borowianka – zaprasza do zakosztowania tradycyjnych potraw, domowego ciasta i wyśmienitej kawy.
 •  

Godziny otwarcia:  od wtorku do piątku : 14:00 – 24:00,  w sobotę i niedzielę: 12:00 – 24:00

 • Aquapark  – zaprasza wszystkich spragnionych dobrej zabawy i wypoczynku nad kąpieliskiem
  Adres: ul. Pawlety 26, Suchy Bór, 46-053 Chrząstowice, tel. 77 421 97 96,

basen letni czynny codziennie w godz. 9.00-19.00

 • Kapliczka – dzwonnica, data jej powstania jest nieznana. Wiadomo, że stoi w miejscu drewnianej kapliczki. Znajdujące się na jej ścianach obrazy ufundowały dwie rodziny mieszkające w Suchym Borze.
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Św. zbudowany został w latach 1981-82 z inicjatywy proboszcza Ernesta Kubonia. W tym celu mieszkańcy Suchego Boru przebudowali starą stolarnię Jończyka. Świątynię poświęcono 16 czerwca 1984 roku ku czci Podwyższenia Krzyża. Do 2004 roku była to filia kościoła parafialnego w Chrząstowicach, obecnie stanowi samodzielną parafię.
 • Pomnik poległych i pomordowanych podczas I i II wojny światowej z I wojny światowej nie powróciło 13 żołnierzy, zaś podczas II wojny zginęło 47 osób. Symboliczna mogiła upamiętniająca ofiary wojen światowych znajduje się na suchoborskim cmentarzu.
 1. miejscowość Falmirowice:
 • Falmirowickie kamionki – jeziorko śródleśne położone w lasach między Falmirowicami a Suchym Borem, w miejscu gdzie w XIX wieku znajdował się kamieniołom "Kamionki". Legenda głosi, że na tym terenie stał też zamek, w którym mieszkali właściciele wsi Dobredembie. Zamek popadł w ruinę po przejściu wojsk szwedzkich przez dębską ziemię. Jego ostatnim mieszkańcem był podobno zbójnik Madej.
 1. miejscowość Dębie:
 • Pomnik poległych podczas I i II wojny światowej,
 • Neobarokowy kościół p.w. Narodzenia NMP  - zbudowany w latach 1909-1910. Od wieków czci się w nim kult NMP i św. Rocha. Cennym zabytkiem jest znajdująca się w szczycie ołtarza głównego 400-letnia figurka z lipowego drewna przedstawiająca Matkę Boską z Dzieciątkiem.
 • Kapliczka św. Jana Nepomucena murowana kapliczka znajduje się na rozstaju dróg wiodących do Dębskiej Kuźni i Raszowej. Najprawdopodobniej została zbudowana w XVIII w. W górnej kondygnacji znajduje się figurka Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w dolnej – rzeźba św. Jana Nepomucena.
 1. miejscowość Daniec:
 • Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa - została założona w 1978 roku przez pasjonata lokalnej historii, Konrada Mientusa. Mieści się w Dańcu przy ul. Dąbrowickiej, w budynku klubu wiejskiego.  Znajduje się w niej ponad 600 pamiątek po naszych ojcach: różnego rodzaju narzędzia rolnicze, sprzęt gospodarstwa domowego (np. maselniczka, szufla do zboża). Na ścianach wiszą chomąta krowie i końskie, stary sprzęt gaśniczy, hełmy i mundury strażackie, stroje naszych babć, instrumenty muzyczne danieckiej kapeli Filów, stara porcelana, zegary i eksponaty sakralne. Zwiedzanie po uprzednim umówieniu się z opiekunem izby - Moniką Kołodziej, tel. 607-877-994.
 • Kapliczka – dzwonnica znajduje się w samym centrum wsi. Pochodzi najprawdopodobniej z końca XIX w.
 • Kościół p.w. św. Józefa - powstał w budynku, w którym dawniej mieściła się szkoła. Po 1913 r., kiedy to w Dańcu utworzono nową szkołę, budynek ten nabył ówczesny sołtys Dańca, Karol Katscher, który budynek przebudował na mieszkania. Potem znajdował się tam również gabinet dentystyczny i zakład szewski. W latach sześćdziesiątych budynek służył jako magazyn na mąkę i chleb, bowiem tuż obok powstała piekarnia. W 1973 r. dzięki staraniom ówczesnego proboszcza raszowskiego, Huberta Szdzuya, w budynku powstała kaplica, w której odprawiano msze święte. W 1982 r., w ciągu stu dni, kaplica przekształciła się w kościół.
 • Kapliczka kozacka - znajduje się przy drodze pomiędzy Dańcem a Dębską Kuźnią. Powstała prawdopodobnie w okresie wypraw napoleońskich ok. 1812 r. Jest symbolicznym upamiętnieniem Kozaków wchodzących w skład jazdy lekkiej armii carskiej, którzy dotarli na te tereny w pogoni za żołnierzami francuskimi. Wielu z nich pomarło z głodu, choroby lub wyczerpania.
 1. miejscowość Dębska Kuźnia (rozpoczyna się szlak czarny):
 • Rezerwat Przyrody Srebrne Źródła położony jest pomiędzy Dębską Kuźnią a Dańcem. Obejmuje obszar kompleksu leśnego w dolinie rzeki Jemielnicy. Teren ten ma cenne walory przyrodnicze. Legenda głosi, iż zakopane zostało tam zbójnickie srebro, które powoduje, że woda pięknie srebrzy się w słońcu. Podobno jeszcze w XVIII i XIX wieku mieszkańcy okolicznych wsi spotykali się wokół Srebrnych Źródeł na potańcówkach, grała orkiestra, działała strzelnica. Dziś panuje tam cisza i spokój.
 • Bar „Pod lipami”,
  Adres: Dębska Kuźnia, ul. Kolonia 12, Czynny codziennie w godz. 11.00 -22.00
 • Izba muzealno – kolekcjonerska - została założona przez Jerzego Szwugera w 1970 r. Znajdują się tam tysiące eksponatów, a każdy z nich ma swoją niepowtarzalną historię. Ich zbieranie zajęło pomysłodawcy izby kilkadziesiąt lat. Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja lalek.

Adres: ul. Cicha 3, tel. 77 421 92 99 – otwarta po wcześniejszym umówieniu się z właścicielem obiektu.

 • Gościniec Stara Kuźnia,

Adres: ul. Ozimska 15, tel. 77 421 92 69, czynny w godzinach: 11.00-23.00

 1. miejscowość Niwki (rozpoczyna się szlak czerwony, następnie trasa wiedzie szlakiem zielonym):
 • pomnik kolarza J. Halupczoka, pomnik powstał w 2010 r. Upamiętnia zmarłego przedwcześnie mistrza świata w kolarstwie szosowym. Inicjatorem powstania pomnika było Stowarzyszenie Miłośników Niwek.
 1. miejscowość Szczedrzyk (współrzędne GPS: 50°42’18.87”N, 18°09’09.51”E)
 • Kościół p.w. św. Mikołaja – neoromański kościół z 1900 r. - Jego budowę rozpoczęto w 1898 roku, a w 1900, 13 listopada został poświęcony. Konsekrował go 20 maja 1905 roku Kardynał J. Kopp. Kościół szczedrzycki został zbudowany zaraz obok poprzedniego na terenie przykościelnego cmentarza. Nowy kościół zbudowano z cegły klinkierowej w stylu neoromańskim. Ma kształt bazylikowy, składa się z trzech naw, półokrągłego prezbiterium i króciutkiego przedsionka. We wnętrzu można obserwować drewnianą konstrukcję nośną dachu, gdzie belki wykorzystano jako dekoracyjne elementy architektoniczne.
 • Gospodarstwo ekoturystyczne "Ekozagroda Jabłoniowy Sad" - Myślą przewodnią  gospodarstwa ekologicznego jest zachowanie naturalnej różnorodności biologicznej, więc brak jest typowej specjalizacji i monokultury. Dużą działkę stanowi sad, któremu daleko do sadu towarowego i który służy także jako poletko doświadczalne. Inna część upraw to dynie, warzywa sezonowe i zioła a przede wszystkim łąki, które w najbliższych latach ulegną przekształceniu na ekstensywne sady starych odmian na użytkach zielonych.

           Adres: ul. Powstańców Ś1.15, 46-042 Szczedrzyk tel. 77 420 23 00,
           tel. kom. 602 451 153.

Dalszy ciąg trasy możliwy w połączeniu z proponowaną trasą wycieczki nr I od miejscowości Szczedrzyk poprzez Jedlice, Antoniów, Dylaki w kierunku Biestrzennika. Trasa wiedzie szlakiem niebieskim.

 

 

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png