Kto może załatwić sprawę?
|
- Kobieta: ukończone 18 lat /w przypadku nie ukończenia 18 lat, za zgodą sądu opiekuńczego jeśli kobieta ukończyła 16 lat.
- Mężczyzna ukończone 18 lat.
- Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się osobiście. Polacy przebywający za granicą z wnioskiem o wydanie zaświadczenia zwracają się do najbliższej polskiej placówki konsularnej.
- W tym wypadku konieczne będzie przedstawienie odpisów aktów stanu cywilnego potwierdzających stan cywilny wnioskodawcy:
Panna/kawaler przedkładają
- odpis skrócony aktu urodzenia.
Wdowa/wdowiec przedkładają:
- skrócony odpis aktu urodzenia
- odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka.
Rozwiedziona/rozwiedziony przedkładają:
- skrócony odpis aktu urodzenia
- skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu lub odpis aktu małżeństwa i dokument potwierdzający jego ustanie, unieważnienie albo stwierdzający nieistnienie małżeństwa,
- dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego współmałżonka.
- Pełnomocnictwo - w tej sprawie działa tylko przy złożeniu wniosku i odbiorze zaświadczenia - pod warunkiem, że pełnomocnik składa zapewnienie wnioskodawcy, podpisane w obecności innego kierownika urzędu stanu cywilnego w kraju lub w polskim konsulacie wraz pozostałymi dokumentami. Pełnomocnictwo pisemnie. Strona zamieszkała za granicą, jeśli nie ustanowiła pełnomocnika zamieszkałego w kraju jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w kraju.
|
Termin załatwienia sprawy
|
Do 7 dni jeśli wydanie zaświadczenia oparte jest na aktach znajdujących się w tut. USC, do 10 dni jeśli wydanie zaświadczenia uwarunkowane jest wydobyciem aktu stanu cywilnego z innego USC, zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego i ustawą Prawo o aktach stanu cywilnego.
|
Wymagane dokumenty
|
- Wniosek o wydanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą
- Dokumenty stwierdzające tożsamość (ważny dowód osobisty lub paszportu, bezpaństwowiec stosowny ważny dokument stwierdzający tożsamość bezpaństwowca, ponadto bezpaństwowiec przedkłada:
- Panna/kawaler przedkładają
- odpis skrócony aktu urodzenia.
Wdowa/wdowiec przedkładają:
- skrócony odpis aktu urodzenia
- odpis skrócony aktu zgonu współmałżonka.
Rozwiedziona/rozwiedziony przedkładają:
- skrócony odpis aktu urodzenia
- skrócony odpis aktu małżeństwa z adnotacją o jego ustaniu lub odpis aktu małżeństwa i dokument potwierdzający jego ustanie, unieważnienie albo stwierdzający nieistnienie małżeństwa,
- Dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka.
- Pełnomocnictwo (jeśli dotyczy) w tej sprawie działa tylko przy złożeniu wniosku i odbiorze zaświadczenia - pod warunkiem, że pełnomocnik składa zapewnienie wnioskodawcy, podpisane w obecności innego kierownika urzędu stanu cywilnego w kraju lub w polskim konsulacie wraz pozostałymi dokumentami. Pełnomocnictwo pisemnie. Strona zamieszkała za granicą, jeśli nie ustanowiła pełnomocnika zamieszkałego w kraju jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w kraju.)
|
Opłaty
|
- Opłata:
- Za zaświadczenie - 38 zł. Opłatę należy wnieść równocześnie z wnioskiem.
- W przypadku działania przez pełnomocnika: 17 zł (od każdego stosunku pełnomocnictwa),
- Zwolnione z opłaty skarbowej są m.in. dokumenty stwierdzające udzielenie pełnomocnictwa oraz jego odpis, wypis lub kopia; poświadczone notarialnie lub przez uprawniony organ, upoważniające do odbioru dokumentów oraz pełnomocnictwa udzielone: małżonkowi, wstępnym, zstępnym lub rodzeństwu
- Opłaty należy dokonać przed dołączeniem pełnomocnictwa do akt sprawy.
- Wpłat z tytułu opłaty skarbowej dokonywać można w kasie urzędu lub przelewem na rachunek bankowy
Urząd Gminy Łubniany
BS Łubniany 28 8897 0004 2001 0000 0257 0002
(a dla osób dokonujących wpłat z zagranicy:
Kod-SWIFT: POLUPLPR
Nr IBAN: PL 28 8897 0004 2001 0000 0257 0002.
|
Załatwianie sprawy bez konieczności wizyty w urzędzie
|
- Uzyskanie żądanego zaświadczenia wiąże się z osobistym przybyciem do USC osoby zainteresowanej. Przebywający poza granicami kraju, składają wniosek w polskim konsulacie. Osobiste stawiennictwo związane jest z koniecznością złożenia zapewnienia o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie związku małżeńskiego, które stanowi podstawę wydania zaświadczenia.
- Pełnomocnictwo w tej sprawie działa tylko przy złożeniu wniosku i odbiorze zaświadczenia - pod warunkiem, że pełnomocnik składa zapewnienie wnioskodawcy podpisane w obecności innego kierownika urzędu stanu cywilnego lub w polskim konsulacie. Wraz z pozostałymi dokumentami. Pełnomocnictwo pisemne. Strona zamieszkała za granicą, jeśli nie ustanowiła pełnomocnika zamieszkałego w kraju jest obowiązana wskazać pełnomocnika do doręczeń w kraju
|
Tryb odwoławczy
|
Do sądu rejonowego właściwego ze względu na siedzibę kierownika USC w terminie 14 dni od dnia doręczenia odmowy.
|
Dodatkowe informacje
|
- Osoba planująca zawrzeć związek małżeński za granicą może uzyskać Zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim może zawrzeć związek małżeński za granicą.
- Zaświadczenie może uzyskać obywatel polski i bezpaństwowiec na stałe zamieszkały w Polsce.
- Zaświadczenie jest ważne 6 miesięcy od dnia wydania.
- Ważne!
Upewnij się czy w kraju w którym zamierzasz zawrzeć małżeństwo będzie ten dokument konieczny, oraz jakie inne należy spełnić wymogi.
|
Podstawa prawna
|
- Ustawa z dnia 8 grudnia 2014 r. Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U.2014.1741)
- Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U.2013.267 j.t)
- Ustawa z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.2014.1628 j.t. z późn.zm.)
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 9 lutego 2015 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestru stanu cywilnego oraz akt zbiorowych rejestracji stanu cywilnego (Dz.U.2015.225)
|
Formularz do pobrania
|
Wniosek o wydanie zaświadczenia o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa za granicą
|