Atrakcje turystyczne

Gmina Łubniany jest jedną  ośmiu gmin sąsiadujących z Opolem, a jej obszar zajmuje  125 km². Jednym z głównych atutów turystyczno – przyrodniczych gminy są lasy wchodzące w strukturę Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Okalając gminę Łubniany stwarzają doskonałe warunki do wypoczynku na łonie natury z dala od ulicznego zgiełku wsi i miasta. 

Dąbrówka Łubniańska-020.jpeg

Na uwagę przyjezdnych zasługuje kaplica leśna zwana „Studzionką” z XVIII wieku, stanowiąca miejsce kultu religijnego, z uwagi na wypływające tam cudowne źródełko.

Dąbrówka Łubniańska-010.jpeg

Ponadto przez gminę Łubniany przebiega szlak „Drewnianych zabytków architektury sakralnej”, a na jego trasie stoi zabytkowy kościółek p.w. Św. Barbary w miejscowości Kolanowice, którego powstanie datuje się na rok 1678.

Kościółek w Kolanowicach.jpeg

Usytuowanie gminy Łubniany umożliwia również czynny wypoczynek m.in. spływ kajakowy rzeką Mała Panew począwszy od Jeziora Turawskiego, aż do miejscowości Luboszyce.

Stanica Kajakowa w Kolanowicach.jpeg

Przepiękne krajobrazy nad rzeką to idealne połączenie aktywnego wypoczynku z relaksem wśród otaczającej przyrody. Doskonałe miejsca znajdą tutaj także amatorzy wędkowania i grzybobrania, w które obfitują okoliczne lasy.

Borowik szlachetny w lasach Dąbrówki Łubniańskiej.jpeg
(foto: ikcelam)

Ciekawym obiektem jest wieża ciśnień znajdująca się przy stacji kolejowej w miejscowości Jełowa. Warto podkreślić także, że na terenie gminy Łubniany znajduje się piękny pomnik przyrody w postaci dorodnego XIV - wiecznego cisa  oraz użytek ekologiczny w miejscowości Jełowa, na terenie którego rosną storczyki krwiste i szerokolistne.

Wieża ciśnień w Jełowej.jpeg

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png