Kościół pw. Św. Barbary w Kolanowicach

Logo projektu

Kolanowice to wieś w gminie Łubniany, ok. 10 km od Opola. Wzmiankowana już w XIII w. Obok wsi przepływa rzeka Mała Panew, na której znajduje się przystań kajakowa.

Kościół posiada wyjątkową historię i bardzo ciekawe wnętrze. Jest to niewielki kościół drewniany z 1678 r. Pierwotnie został wzniesiony w Opolu, za bramą bytomską (obecnie pl. Wolności, w pobliżu filharmonii), w miejscu zrujnowanego klasztoru bernardynów i kaplicy fundacji książęcej z 1473 r. Należał do franciszkanów, a po sekularyzacji zakonu w 1811 r. został sprzedany wsi Kolanowice. Następnie został rozebrany i ponownie złożony w nowym miejscu bez użycia gwoździ. Ponownie został konsekrowany w 1812 r. Przylegająca do kościoła wieża-dzwonnica została dobudowana w 1978 r. Należy do parafii w Osowcu-Węgrach.

Jest to kościół o konstrukcji zrębowej. Składa się z krótkiego, zamkniętego trójbocznie prezbiterium z zakrystią, nawy na planie kwadratu i nowszej murowanej kruchty nad którą pierwotnie nadwieszona galeria chóru muzycznego. Z zewnątrz  otoczony sobotami. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe w prezbiterium oraz bogato polichromowany strop belkowany w nawie. Wnętrze utrzymane w stylu barokowym z cechami ludowymi. Ołtarz główny z obrazami św. Barbary oraz Ukrzyżowania, barokowy. Ołtarze boczne z 2 poł. XVII w. z obrazami MB z Dzieciątkiem i św. Bartłomieja. Chór muzyczny wsparty na dwóch rzeźbionych słupach, przechodzący w emporę wspartą na słupach. Na parapecie chóru i empory cykl 12 scen z legendy o św. Barbarze z XVII/XVIII w. Ambona z końca XVIII w., obok której nadwieszona niewielka empora. Obrazy z XVII i XVIII w. m.in. niezwykle interesujący wizerunek „Typus Ecclesiae” czyli kościoła triumfującego nad herezją, o bardzo mocnym wydźwięku ideowym, oraz MB Bolesnej herbem książąt von Liechtenstein i podpisem F. Wojciechowski 1895.

W ramach projektu wykonano system sygnalizacji przeciwpożarowej i przeciwwłamaniowej.

Możliwość zwiedzania pół godziny przed i pół godziny po nabożeństwie oraz po ustaleniu z proboszczem (tel. 77 421 24 84) lub kościelną (tel. 77 421 20 07).

Kościół pw. Św. Barbary w Kolanowicach

Informacje o planowanych pomiarach PEM

Znajdź nas na Facebook

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png