Kościół pw. Św Szczepana w Brynicy

Logo projektu

Brynica to duża i malownicza wieś w gminie Łubniany, ok. 18 km od Opola. Została założona w dobrach klasztoru norbertańskiego w Czarnowąsach i lokowana w 1333 r. Dawniej stanowiła lokalny ośrodek hutnictwa szkła.

Pierwszy kościół brynicki był drewniany i został zbudowany w XVII w. W jego miejscu w latach 1901-1904 wzniesiono nowy, murowany, który został uroczyście konsekrowany w 1911 r.

Kościół reprezentuje styl neogotycki, o dość nietypowym w okolicy założeniu. Jest to kościół dwunawowy, z szeroką nawą główną oraz węższą nawą boczną otwartą szerokimi arkadami. Przylegająca od północy do nawy głównej wieża charakteryzuje się ciekawymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Wewnątrz znajduje się zachowane barokowe wyposażenie starego kościoła: ołtarz główny z pocz. XVIII w., z obrazem męczeństwa św. Szczepana, ołtarze boczne – św. Rodziny i św. Jana Apostoła z pocz. XVIII w., mały ołtarzyk MB Wspomożenia Wiernych z XVII w., chrzcielnica i ambona z pocz. XVIII w.

W ramach projektu wykonano system sygnalizacji przeciwpożarowej i przeciwwłamaniowej.

Możliwość zwiedzania codziennie od mszy porannej do wieczornej lub po ustaleniu z proboszczem (tel. 77 427 06 33, email: kancelaria@parafia.brynica.opole.pl).

Kościół pw. Św. Szczepana w Brynicy

Informacje o planowanych pomiarach PEM

Znajdź nas na Facebook

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png