Kościoły pw. Św Bartłomieja w Jełowej i św Mateusza w Kobylnie

Logo projektu

Jełowa to duża wieś w gminie Łubniany, ok. 20 km od Opola. Wzmiankowana w źródłach w XIV w., znacząco rozwinęła się po uzyskaniu połączenia kolejowego z Opolem od 1889 r. i wybudowaniu węzła kolejowego.

Kościół po raz pierwszy wzmiankowany w 1399 r. Początkowo był to obiekt drewniany wzniesiony w 1645 r., następnie w 1751 r. rozbudowany o murowane prezbiterium. Obecny korpus nawowy i wieża zbudowane w latach 1842-44. Kościół nieznacznie przebudowany w początkach XX w.: wieża została podwyższona i przebudowana w 1910 r., dostawiono nową zakrystią i przebudowano wnętrza nawy dodając empory w 1912 r. Po pożarze gruntownie odnowiony w 2011 r.

Prezbiterium barokowe ze sklepieniem krzyżowo-kolebkowym ozdobionym plafonami. Nawa i wieża utrzymane w stylu klasycystycznym. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny, barokowy, z figurami św. Bartłomieja, Józefa i MB z Dzieciątkiem. Chrzcielnica kamienna z drewnianą pokrywą ze sceną Chrztu w Jordanie z poł. XVIII w.

W ramach projektu wykonano system sygnalizacji przeciwpożarowej i przeciwwłamaniowej.

Możliwość zwiedzania codziennie, po ustaleniu z proboszczem (tel. 77 421 10 34).

Kościół pw. Św. Bartłomieja w Jełowej


Kobylno to niewielka wieś w gminie Łubniany, ok. 24 km od Opola. Po raz pierwszy wzmiankowana w XIV w. Była wsią szlachecką z folwarkiem, od 1794 r. należała do majoratu w Turawie. Do 1816 znajdowała się w granicach powiatu oleskiego.

Pierwszy kościół, drewniany, został wybudowany przed 1679 r. Obecny został wzniesiony w 1798 r. z fundacji hr. Anny Barbary von Gaschin z d. von Garnier z Turawy i został konsekrowany w 1800 r. Kościół należy jako filialny do parafii w Jełowej.

Jest to barokowo-klasycystyczny kościół, z wieżą zintegrowaną z korpusem nawowym i krótkim prezbiterium o zamknięciu prostym. W nawie sklepienia żaglaste na gurtach. Wewnątrz ciekawa konstrukcja chóru muzycznego. Warto zwrócić uwagę na obraz św. Jana Nepomucena z XVIII/XIX w. o cechach ludowych oraz konfesjonał klasycystyczny z pocz. XIX w.

W ramach projektu wykonano system sygnalizacji przeciwpożarowej i przeciwwłamaniowej.

Możliwość zwiedzania codziennie, po ustaleniu z proboszczem (tel. 77 421 10 34).

Kościół pw. Św. Mateusza w Kobylnie

Informacje o planowanych pomiarach PEM

Znajdź nas na Facebook

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png