Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Spisz się przez internet na spis.gov.pl.

Szkolenie pt: Przygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych - szkolenie specjalistyczne.

Zaproszenie do udziału w szkoleniu pt: "Przygotowanie kadr do prowadzenia szkół dwujęzycznych – szkolenie specjalistyczne" w terminie 15-16 czerwca 2012 w Pałacu Lucja w Zakrzowie, ul Stawowa 9, 47-330 Zdzieszowice.

               Język niemiecki, jego poznawanie, używanie w kontaktach międzyludzkich może mieć kluczowe znaczenie dla budowania więzi między Mniejszością Niemiecką oraz większością polską na Górnym Śląsku. Istnieją pewne stereotypy, które pielęgnują przekonanie, iż rola języka niemieckiego na Górnym Śląsku to rola pewnego substytutu dla tej części starszego pokolenia, które utożsamia się z Mniejszością Niemiecką.

             Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, przy wsparciu finansowym Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji,  organizuje szkolenie dla multiplikatorów, do którego uczestnictwa zapraszamy przede wszystkim działaczy Mniejszości Niemieckiej, którzy w przyszłości odpowiedzialni będą za prowadzenie i administrowanie szkół dwujęzycznych lub mniejszościowych w Polsce.

             Podczas szkolenia uczestnicy osiągną wiedzę m.in. z zakresu zakładania oraz funkcjonowania stowarzyszenia, czyli zasad aspektów finansowo-prawnych funkcjonowania stowarzyszenia prowadzącego szkołę stowarzyszeniową. Działacze mniejszości niemieckiej zdobędą również ogólną wiedzę na temat szkoły mniejszościowej oraz różnic w funkcjonowaniu pomiędzy szkołą mniejszościową a szkołą powszechną.

           Podczas warsztatów będzie możliwość otrzymania bezpłatnie najnowszego wydania DWPN       pt. "VADEMECUM. Język niemiecki jako język mniejszości w praktyce" redakcji pana Waldemara Gaidy, eksperta w dziedzinie szkolnictwa mniejszościowego. Na podsumowanie projektu, uczestnicy pojadą jesienią 2012 roku na trzydniową podróż studyjną do Danii, której celem będzie zapoznanie się z zasadami funkcjonowania oświaty mniejszości niemieckiej na tym terenie. Podczas podróży absolwenci warsztatów zapoznają się z tamtejszym szkolnictwem, szczególnie jeśli chodzi o nauczanie języka niemieckiego jako języka mniejszości niemieckiej. Pozwoli to na porównanie szkolnictwa mniejszościowego w Danii z szkolnictwem mniejszościowym w Polsce. 

Ilość miejsc jest ograniczona, dlatego o przyjęciu na szkolenie decydować będzie staranne wypełnienie załączonej ankiety oraz doświadczenie związane z celami projektu.

Szkolenie odbędzie się w dniach 15 - 16 czerwca br. (piątek/sobota) w Pałacu Lucja w Zakrzowie. Zapewniony jest nocleg oraz wyżywienie uczestników.

Zgłoszenia przyjmowane są do 5 czerwca 2012 r. faksem pod nr tel. 77 4025115, bądź pod opolskim adresem DWPN.

  DOCprogram.doc  

    DOCXinfo na www - szkolenie MAC..docx    

DOCFormularz zgłoszeniowy na SZKOLENIE DLA KADR 16.03.12.doc

We wszystkich sprawach dotyczących szkolenia do Państwa dyspozycji pozostaje p. Beata Majnusz, tel.: 077 40 25 105, faks: 077 40 25 115, e-mail: .

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png