Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Spisz się przez internet na spis.gov.pl.

Rządowy program podpisany w Łubnianach

wojewoda 1.jpeg

Razem z dziewięcioma gminami z województwa opolskiego podpisaliśmy 4 marca umowy na skorzystanie z rządowego dofinansowania w ramach programu "Posiłek w szkole i w domu".

Po raz pierwszy umowy te zostały podpisane poza Opolem, czyli w terenie. - I bardzo nam miło, że ten nowy zwyczaj zainaugurowano w naszej gminie - mówi Paweł Wąsiak. Program przewiduje wydatki z budżetu państwa w wysokości 2,76 miliarda złotych dla prawie 1,2 mln osób w 2478 gminach w Polsce, konkretnie na darmowe posiłki, pomoc w dożywianiu, a nawet doposażenie i poprawę standardu funkcjonalności stołówek.

- Dla województwa opolskiego mamy 13 mln złotych. Dzisiaj jesteśmy już po podpisaniu umów, a już za chwilę pieniądze będą przelewane na konta gmin –  mówiła na spotkaniu oraz do mediów Violetta Porowska, wicewojewoda opolski. O zaletach programu mówił też obecny na spotkaniu poseł na Sejm RP Antoni Duda. 

Gorący posiłek dla wszystkich uczniów przygotowywany w szkolnej stołówce będzie zupełnie darmowy. Program dofinansuje również posiłki dowożone osobom dorosłym, które nie są w stanie same ich przygotować, ze względu na podeszły wiek czy niepełnosprawność. Te osoby mogą starać się o pomoc, składając wniosek do 30 kwietnia br. Wtedy środki zostaną przekazane już do końca czerwca.

Umowy na rządowe dofinansowanie wicewojewoda Violetta Porowska, podpisała z przedstawicielami 10 samorządów: wiceprezydentem Opola - Przemysławem Zychem, oraz włodarzami i przedstawicielami gmin Brzeg, Lewin Brzeski, Namysłów, Nysa, Olesno, Pokój, Prudnik, Wołczyn oraz wójtem naszej gminy, który był jednocześnie gospodarzem spotkania.

Gmina Łubniany wnioskowała o dotację celową w kwocie 79 tys. zł . Programem zostanie objętych 167 osób – podsumowuje kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Łubnianach Joanna Kurek. -  35 dzieci do lat 7, 70 uczniów do czasu ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej, 30 osób dorosłych, zwłaszcza osób niepełnosprawnych, w podeszłym wieku i chorych, 32 osoby znajdujące się trudnej sytuacji życiowej. Ogólny koszt dożywania w roku 2019 przewidziany jest na kwotę 140 tys. zł.

- W planach jest skorzystanie z modułu trzeciego, który dotyczy organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkole – dodaje wójt Paweł Wąsiak.

Przypomnijmy: w ramach programu opracowane zostały trzy moduły: dla dzieci i młodzieży, dla osób dorosłych, moduł organizacji stołówek oraz miejsca spożywania posiłków w szkole.

 

 

 

 

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png