Łubniany walczą ze smogiem

piec.jpeg

Do walki o czyste powietrze angażowane są programy dotacyjne do wymiany pieców, jeden finansowany z gminy, drugi - z UE. Gmina jako jedna z trzech w powiecie opolskim włączyła się też do partnerskiego projektu, który ma pomóc w wyeliminowaniu zatruwających kopciuchów.

Jeden projekt dotacyjny, przygotowany przez poprzedniego wójta, finansowany z budżetu gminy, jest właśnie realizowany. Umożliwia on rezygnację z nisko emisyjnych źródeł ciepła i zastosowanie ekologicznych rozwiązań, związanych z przyłączeniem nieruchomości do sieci gazowej.  Gmina zabiega o kolejne pieniądze na dopłaty do wymiany pieców dla mieszkańców w ramach pilotażowego programu Urzędu Marszałkowskiego. 

Kolejny - to program, który będzie realizowany w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim, pn. „Wdrożenie systemu zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego”. Za tą nazwą kryją się skoordynowane i kompleksowe działania w walce o czyste powietrze, na różnych szczeblach samorządu. Mieszkańcy uzyskają wsparcie wykwalifikowanych doradców, którzy pojawią się w każdej gminie i będą mogli pomóc każdemu, kto się do nich zgłosi, np. w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Będzie także wspólna dla całego regionu aplikacja, dzięki której będzie można śledzić zanieczyszczenia powietrza. We wszystkich gminach województwa – nie tylko tych partnerskich – będą zainstalowane czujniki powietrza.

Zdj. - źródło Gazeta Wyborcza

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png