15 lat opolskiej wsi w Unii Europejskiej

15 lat wsi w EU.jpeg

Podczas gali „15 lat opolskiej wsi w Unii Europejskiej”  wyróżnienia „Opolskie Gwiazdy Europy”  odebrało 48 sołtysów i liderów wiejskich oraz 21 przedsiębiorców rolnych. Wręczone zostały także certyfikaty członkostwa w sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie.

Jesteśmy bardzo dumni, że w tym zacnym gronie znaleźli się również nasi mieszkańcy:

Krystian Czech z Brynicy otrzymał "Opolską Gwiazdę Europy" jako "koordynator i wykonawca szeregu projektów poprawiających i kształtujących krajobraz wsi. Jednym z istotniejszych jest rewitalizacja zbiornika retencyjnego i budowa platformy widokowej na rzece Swornica".

Marianna i Ryszard Buchta zostali odznaczeni "Opolską Gwiazda Europy" dla producentów rolnych. Przewodniczący Rady Gminy Łubniany  "gospodaruje na powierzchni 130 ha, w tym 93 ha dzierżawionych i specjalizuje się w chowie trzody chlewnej. Stado utrzymane jest w cyklu zamkniętym. Prowadzona sprzedaż to około 2000 tuczników rocznie. Do gospodarstwa wprowadzono program komputerowy do zarządzania stadem. Ponadto w gospodarstwie uprawia się: rzepak, kukurydzę na ziarno i zielonkę oraz zboża" - czytamy w werdykcie wyróżnienia.

Anna i Sławomir Górka z Masowa otrzymali certyfikaty członkostwa w sieci Dziedzictwo Kulinarne Opolskie.
"Gospodarstwo rolne prowadzone przez Annę i Sławomira Górków w miejscowości Masów z gminy Łubniany postawiło na hodowlę ekologiczną drobiu. – Pomysł zrodził się trzy lata temu, wcześniej prowadziliśmy hodowlę tuczników. Po kilku nieudanych próbach postawiliśmy na zdrową żywność. Wtedy zrodził się też pomysł, aby sprzedawać ją bezpośrednio naszym klientom. Przez te 15 lat w Unii Europejskiej wieś bardzo się zmieniła. Korzystamy z dofinansowań głównie do zakupu sprzętu, mamy też dopłaty. Kupiliśmy traktor, do tego sprzęt i podstawowe maszyny. Przebudowaliśmy dawne budynki z poprzedniej hodowli i dostosowaliśmy do naszej produkcji – mówi Sławomir Górka. Dziś gospodarstwo dostarcza klientom jajka, kaczki, kurczaki, gęsi, które posiadają certyfikat ekologiczny.  Praca w gospodarstwie stała się dla państwa Górków nie tylko źródłem utrzymania, ale też pasją, która na co dzień daje mnóstwo satysfakcji, a rozrastające się grono zadowolonych klientów utwierdza ich w słuszności podjętej przed laty decyzji"

Więcej szczegółów na:
https://www.opolskie.pl/2019/04/opolska-wies-nabrala-europejskiego-kolorytu/

 

 

Zdj - Żródło: https://www.facebook.com/opolskie/photo

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png