Portal informacyjny zdrowie.opolskie.pl powstał z inicjatywy Wojewody Opolskiego, Ryszarda Wilczyńskiego.
Portal zawiera dane o systemie ochrony zdrowia w województwie opolskim oraz informacje – w jaki sposób z tego systemu korzystać. Może być pomocny w każdej sytuacji wymagającej skorzystania z systemu ochrony zdrowia. Znajdą tu Państwo m.in. adresy lekarzy rodzinnych, pielęgniarek, przychodni specjalistycznych, oddziałów szpitalnych, a także informacje dotyczące profilaktyki zdrowotnej.
Baza danych w portalu jest cały czas systematycznie uzupełniana, więc wszystkie znalezione tu informacje są aktualne.
Prace nad jego opracowaniem rozpoczęły się w lutym bieżącego roku. Powstał przy współpracy następujących instytucji:
-Narodowy Fundusz Zdrowia
-Zakład Ubezpieczeń Społecznych
-Urząd Statystyczny
-Okręgowa Izba Lekarska
-Okręgowa Izba Aptekarska
-Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych
Z uprzejmości jednostek tych korzystano przy gromadzeniu i aktualizacji szeregu baz danych, które zostały „podpięte” do poszczególnych zakładek portalu, jako wyszukiwarki w różnych kategoriach.
Menu Portalu jest zbudowane z wielu zakładek – kategorii głównych, które zawierają w sobie liczne rozszerzenia. Najłatwiej zapoznać się z zawartością portalu klikając na „mapę serwisu” umieszczoną na samym dole strony.
Portal informacyjny zdrowie.opolskie.pl zawiera ponad 100 zakładek.
Każdy artykuł (lub kategoria) został zbudowany wg trójdzielnego schematu - opisu, definicji, jak uzyskać świadczenie i gdzie szukać.
Narzędzie to jest połączeniem interaktywnej wyszukiwarki wraz z mapą województwa oraz bogatym zapleczem informacyjnym.
Jako potencjalni pacjenci znajdziemy tam m.in. przewodnik - w sytuacji, gdy jesteśmy chorzy. Możemy odnaleźć adres najbliższego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, wykaz badań, których zrobienie leży w kompetencjach POZ, co robić, gdy szukamy pomocy lekarza lub stomatologa wieczorem, pomocne dane o szpitalnych oddziałach ratunkowych, o postępowaniu w przypadku nagłego zagrożenia życia i inne.
Kolejnym krokiem w procesie leczenia może być wizyta u lekarza specjalisty. W zakładce potrzebuję specjalisty wskazany jest tryb postępowania przy uzyskaniu skierowania do niego, do jakiego specjalisty nie potrzebujemy skierowania, a także gdzie szukać pomocy, gdy zaistnieje konieczność opieki nad długotrwale chorym członkiem rodziny (zakładki: opieka całodobowa, domowa, sprzęt medyczny).
Aby odzyskać pełnię zdrowia, być może będzie potrzebna rehabilitacja sanatoryjna lub turnus rehabilitacyjny. Wszystkie niezbędne druki skierowań, podstawę prawną oraz tryb postępowania przy kierowaniu na ww. formy rehabilitacji znajdują się w zakładce rehabilitacja.
Portal zdrowie.opolskie.pl jest miejscem, który promuje również szeroko rozumianą profilaktykę wraz z programami zdrowotnymi. W bogato rozbudowanej zakładce dbam o zdrowie znajdziemy m. in. informacje o walce z uzależnieniami,
o programach zdrowotnych refundowanych przez NFZ, profilaktykę ujętą
w kontekście chorób cywilizacyjnych, jakimi są choroby układu krążenia i nowotwory (piersi i szyjki macicy) oraz cukrzycy.
Gdy będzie potrzebne wyrobienie książeczki RUM, można zasięgnąć informacji o warunkach ubezpieczenia lub dokumentacji medycznej - wówczas sięgniemy po zakładkę dokumentacja.
Osoby niezadowolone z pracy lekarza lub chcące być w pełni świadome swoich praw, z pewnością zajrzą do praw pacjenta.
Wszystkich rodziców, a w szczególności mamy, zainteresuje wyjątkowo bogata i obszerna w treści zakładka opieka nad matką i dzieckiem. Od szkół rodzenia poprzez objawy porodu, patronaż położnej, szczepienia, wykaz żłobków
i przedszkoli po medycynę szkolną i program wad postawy.
W szczególnie trudnych chwilach naszego życia, kiedy umiera osoba nam bliska, także musimy dochować pewnych niezbędnych procedur i formalności. Pomoże nam w tym zakładka zgony.
Ponadto w górnym menu znajdziemy zakładkę szybkie linki. Kierują one nas do stron najczęściej poszukiwanych i odwiedzanych przez użytkowników aby ułatwić i usprawnić nawigację po portalu.
Wszystkie znalezione na portalu informacje są aktualne i mogą być bardzo pomocne dla każdego w każdej sytuacji dotyczącej ochrony zdrowia.
Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych zrealizował projekt „Wspieraj lokalnie” we współpracy z PITax.pl Rozliczenie PIT.