Pogromcy Wiatrów z PSP w Brynicy

Jedyni w Gminie Pogromcy Wiatrów z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brynicy...czyli: Emilia Glados, Kinga Medelnik i Jagoda Żelasko.

7 grudnia w Kędzierzynie-Koźlu dziewczyny wraz z opiekunem drużyny Agnieszką Wasilkowską - Nauczycielką fizyki i matematyki wzięły udział w regionalnych eliminacjach do VIII Ogólnopolskiego Turnieju Maszyn Wiatrowych, którego organizatorem jest Piaseczyńska Fundacja Ekologiczna.

Turniej polega na zbudowaniu (zgodnie z regulaminem, rysunkiem technicznym) modelu turbiny przetwarzającej energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną, która bierze udział w trzech konkurencjach:
1. „Największa moc”, polegająca na pomiarze maksymalnej mocy na wale maszyny przy zmiennym obciążeniu.
2. „Obroty przy obciążonym wale maszyny”, w której liczy się pomiar maksymalne szybkości obrotowej przy obciążeniu maszyny stałym momentem obrotowym.
3. „Moment obrotowy przy zatrzymanym wale turbiny”, polegająca na pomiarze wartości momentu obrotowego przy zatrzymanym wale.

Nasze Pogromczynie zdobyły: 8. miejsce w największej mocy, 5. w największych obrotach i 15. w największym momencie; co w sumie pozwoliło im zająć 9. miejsce w klasyfikacji generalnej na 30 zgłoszonych drużyn w kategorii szkół podstawowych.

Gratulujemy ogromnego sukcesu konstruktorskiego.

Przygotowania zajęły dziewczętom dwa miesiące, podczas których pilnie zdobywały potrzebną im wiedzę i umiejętności; na całodniowych warsztatach w Centrum Kształcenia Praktycznego w Opolu z Pawłem Procherą, uczącym energetyki odnawialnej, w trakcie zajęć symulujących działanie elektrowni wiatrowej z Danielem Święcickim nauczycielem przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu oraz przede wszystkim podczas regularnych spotkań kierunkowych z Agnieszką Wasilkowską - Nauczycielką fizyki i matematyki w PSP w Brynicy.

wiatraki.jpeg

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png