Gmina Łubniany dołącza do programu LIFE

To kolejny krok w walce o czyste powietrze w naszej gminie. Jesteśmy jedną z czterdziestu dwóch gmin województwa opolskiego, które przystąpiły do tego programu. Jego celem jest wprowadzenie jednolitego systemu zarządzania jakością powietrza w regionie. Projekt będzie realizowany na kilku płaszczyznach – edukacji, zwiększania świadomości mieszkańców gmin na temat czystego powietrza, a także wyszkolenia specjalistów.

Umowa została podpisana 6 lutego w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu. Gminę Łubniany reprezentował jej sekretarz, Piotr Pośpiech.  Wartość projektu, dla wszystkich czterdziestu dwóch gmin, to ponad 10 milionów złotych. Podpisane porozumienie zostanie złożone 7 lutego w Komisji Europejskiej.

Jak podkreślił Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego, celem projektu jest stworzenie studiów podyplomowych, analizy zanieczyszczeń poprzez system informatyczny, a także powołanie specjalistów do spraw ekologii i ochrony powietrza w każdej z 42 gmin. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej partnerzy określą szczegółowe zadania – harmonogram prac, a także ich budżet. Projekt ma zakończyć się w 2021 roku.

Gmina Łubniany, w ramach projektu, zatrudni specjalistę od ekologii i ochrony powietrza. Jego zadaniem będzie przeprowadzenie we wszystkich sołectwach inwentaryzacji źródeł ogrzewania. Stworzona mapa pozwoli na precyzyjne opracowanie i wdrożenie planów poprawy jakości powietrza. Do zadań specjalisty będzie należało także doradzanie mieszkańcom w zakresie ekologii, udzielanie informacji na temat możliwych źródeł finansowania na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła na ekologiczne.

Gminy, który podpisały porozumienie to: Opole, Brzeg, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrodzień, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Gogolin, Gorzów Śląski, Grodków, Jemielnica, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Korfantów, Krapkowice, Komprachcice, Lewin Brzeski, Lubsza, Łubniany, Namysłów,  Niemodlin, Nysa, Olesno, Olszanka, Otmuchów, Ozimek, Paczków, Pokój, Praszka, Prószków, Prudnik, Radłów, Rudniki, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Tarnów Opolski, Turawa, Walce, Zawadzkie, Zdzieszowice i Zębowice.

 

 

Foto: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

 

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png