Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Spisz się przez internet na spis.gov.pl.

Bery w Gminie Łubniany

Przede wszystkim niedźwiedź, a za nim m.in. policjant, para młoda, kominiarz, cyganka i muzycy. To skład kolorowego orszaku, który w karnawale odwiedza domy w naszej gminie. Zwyczaj zwany „wodzeniem niedźwiedzia”, ale też „berami”, „wodzeniem bera” jest żywo kultywowany w kilku naszych sołectwach – Biadaczu, Brynicy, Grabiu, Jełowej, Kępie, Kobylnie, Kolanowicach i Luboszycach.

Warto wspomnieć, że zwyczaj ten doczekał pod koniec 2019 r. się wpisania na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Jak informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, który prowadzi listę, Wodzenie niedźwiedzia kultywowane jest obecnie w około stu miejscowościach na Opolszczyźnie podczas karnawału. Dawniej był to obrzęd o znaczeniu magicznym, obecnie to zabawa i widowisko podkreślające tożsamość lokalną. W zwyczaju istotny element stanowi udział maszkary wyobrażającej niedźwiedzia oraz korowodu innych postaci – żandarma, śmierci, leśniczego, diabła, kominiarza, baby, panny młodej, kominiarz, księdza, lekarza czy rzeźnika. W każdej miejscowości wodzenie przebiega nieco inaczej, jednak do stałych elementów należy odwiedzanie przez korowód wszystkich domów, a na koniec wspólna zabawa połączona z symbolicznym zabiciem niedźwiedzia.

Poniżej galeria zdjęć z tegorocznych Berów:

Biadacz (źródło)

Biadacz.jpeg

Brynica (źródło)

Brynica.jpeg

Jełowa (źródło)

Jełowa.jpeg

Kępa (źródło)

Kępa.jpeg

Kolanowice (źródło)

Kolanowice.jpeg

Luboszyce (źródło)

Luboszyce.jpeg

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png