Relaks i leśna kąpiel

Dzieci wraz z rodzicami, mieszkańcy gminy i goście z okolic wzięli udział w „Kąpielach leśnych Naturalnie Łubniany”.

Leśne Przedszkole „Bajkowy Las” z Łubnian wraz z Gminą Łubniany  zorganizowały spacer po lasach w okolicach Kosowca. Dzięki opowieściom edukatora leśnego Marcina Kurka uczestnicy poznawali tajemnice lasu. Jak wygląda granica lasu i łąki, po co sól dzikim zwierzętom i dlaczego jelenie są mięsożerne? To pytania, na które udało się poznać odpowiedzi.

- Odkryliśmy sporo tajemnic, chociaż to dopiero wierzchołek góry lodowej – przyznał Marcin Kurek. – Właściwie wszystko budzi ciekawość, co wiąże się z lasem. To taki powrót do korzeni – dodaje edukator.

- To, że mieszkamy przy lesie, nie oznacza, że go znamy. Myślę, że ta wyprawa pokazuje, że takie wydarzenia są potrzebne – nie ukrywa Katarzyna Sowa z Bajkowego Lasu. – Celem akcji jest przypomnienie sobie naturalnej więzi, która jest między ludźmi a przyrodą. My ją mamy w genach, ale przez lata nieco o tym zapomnieliśmy. Jest znane przysłowie – dbamy o to, co kochamy – więc jak mamy dbać o las, jeśli do niego nie chodzimy, jeśli go nie znamy? – pytała retorycznie pomysłodawczyni akcji.

Wart podkreślenia jest fakt, że dzięki spacerom po lesie możemy uruchomić wszystkie nasze zmysły, zrelaksować się i odprężyć. Niby to oczywiste, jednak warto o tym cały czas przypominać. - Wystarczy dwugodzinny spacer raz w tygodniu i mamy na cały miesiąc zrelaksowany układ nerwowy – zaznacza Katarzyna Sowa.

Gmina Łubniany włączyła się w tę inicjatywę ze względu na jej charakter – odwołania się do natury. Nasze tereny obfitują w lasy – Nadleśnictwa Kup i Nadleśnictwa Turawa, a północna część gminy leży w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Żal nie wykorzystać tego potencjału, który skrywa się między drzewami.

- Udaje nam się wypełnić nasze hasło promocyjne „Naturalnie Łubniany” – naturalnie w lesie, naturalny popołudniowy spacer. – stwierdził Paweł Wąsiak, wójt Gminy Łubniany.

Dodajmy, że w trakcie spaceru, stawiając kolejne kroki po leśnych ścieżkach, zbieraliśmy śmieci, jakie w okolicach Kosowca pozostawili nasi poprzednicy. Oj nie ładnie! Ale naszych poprzedników zapraszamy na spacer w kwietniu – dowiecie się, co należy zrobić ze śmieciami, gdy chodzimy po lesie!

Uczestnicy, pytani o wrażenia po spacerze, byli zachwyceni ich formą i sposobem przekazywania wiedzy.

- Od kilku lat tu mieszkam i dopiero odkryłem takie ciekawe miejsca. Przypominają mi o terenach, z których pochodzę, czyli o Kaszubach, bo wbrew pozorom lasy w Gminie Łubniany i te kaszubskie mają wiele wspólnego – przyznał pan Sławomir.

- Zapamiętałam, że jelenie są mięsożerne! Gdy jedzą korę, to zjadają ją z insektami, które stanowią element ich diety! Przypomniałam sobie, że nie należy śmiecić, nie należy hałasować i robić ogniska tam, gdzie nam się to podoba. Takie spacery to świetny pomysł! Możemy poznawać nowe ścieżki i podpatrywać dzikie zwierzęta. – tak tę lekcję przyrody w terenie wspominała Iga.

Niemal trzy godziny spaceru zakończyły się ogniskiem w środku lasu, w altanie Koła Łowieckiego „Knieja”, które przygotowało dla uczestników ognisko i jabłka – pełen witamin poczęstunek. Dziękujemy!

Były z nami obecne również opolskie media. Posłuchajcie i zobaczcie, jak spacer zrelacjonowały:

Już dziś możemy zaprosić na kolejny spacer w ramach akcji „Kąpiele leśne Naturalnie Łubniany”. Odbędzie się on 5 kwietnia 2020 r. Gdzie będzie miejsce zbiórki? To na razie tajemnica – śledźcie profil Gminy Łubniany i Bajkowego Lasu na portalu Facebook!

Do zobaczenia!

 

 

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png