Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021! Spisz się przez internet na spis.gov.pl.

Kroszonka - to nasze dziedzictwo!

Ponad dwumetrowa kroszonka stanie przed urzędem gminy w Łubnianach. Jej waga wyniesie około 50 kilogramów. 220-centrymetrowe jajo będzie wykonane z żywicy poliuretanowej, a „skorupkę” ozdobi wzór opolski. Jajo w kolorze brązowym (odwołanie do sposobu farbowania jaj przez gotowanie w łupinach cebuli – naturalnie Łubniany!), które stanie w centrum gminy to efekt współpracy samorządu i Muzeum Wsi Opolskiej.

2 marca partnerską umowę w tej sprawie podpisał wójt Gminy Łubniany Paweł Wąsiak oraz dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej Jarosław Gałęza. Fragmenty wzoru opolskiego malowały twórczynie ludowe z naszej gminy – Sabina Karwat i Róża Rosińska.

- Mamy wielu wspaniałych twórców ludowych, którzy pielęgnują tradycję w różny sposób – przez konkursy szkolne, a także warsztaty sztuki ludowej w ramach klubów seniora. Cieszę się, że samorząd województwa opolskiego dostrzegł tradycję kroszonkarską w Gminie Łubniany. Ta duża kroszonka będzie przypominała wielu mieszkańcom o tym, że ta tradycja jest bardzo żywa – podkreślił Paweł Wąsiak, wójt Gminy Łubniany.

Oprócz Łubnian podobne kroszonki staną w gminach Gogolin, Ozimek i Kolonowskie. Wszystko po to, by przypomnieć starania o wpisanie kroszonek na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

-  To jest początek długiej drogi. To co udało się w tamtym roku ma duże znaczenie. To był nasz pierwszy wniosek do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który ocenił go we współpracy z Narodowym Instytutem Dziedzictwa. Teraz zaczynamy dużą promocję, która zapewne będzie dużym atutem, kiedy przyjedzie do nas komisja oceniająca UNESCO – mówi Zbigniew Kubalańca.

Trudno wskazać, kiedy na Opolszczyźnie zaczęła się tradycja malowania jajek. - Z pewnością można stwierdzić, że miało to miejsce już w X wieku,  bowiem z tego właśnie okresu pochodzą odkryte podczas wykopalisk archeologicznych na opolskim Ostrówku, archeologiczne zabytki w kształcie jaja, wykonane z wypalonej ceramiki, która została pomalowana farbami. – przyznaje Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej.

Kroszonka stanie przed urzędem jeszcze przed Wielkanocą. Co ważne – będziemy ją eksponować cały rok!

 

 

Lecz choćby przyszło tysiąc atletów
I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
I każdy nie wiem jak się wytężał,
To tylko Rudatom wniesie ten ciężar.

220-centymetrowe jajo, ważące 50 kilogramów przyjechało z Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu do Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu. Tam zostanie pomalowane i przewiezione pod budynek urzędu gminy. Ogromne podziękowania należą się firmie Zakład Usług Transportowo-Sprzętowych RUDATOM, która świetnie poradziła sobie z tym nietypowym ładunkiem.

 

 

Ale jaja!

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png