Zmiany w ulgach związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi

Od 1 maja zmieniły się ulgi związane z gospodarowaniem odpadami komunalnymi.
Każdy, kto na swojej nieruchomości posiada kompostownik, może liczyć na zmniejszenie opłaty za śmieci o 1 zł.

Spytają Państwo dlaczego tak mało? Ustawodawca obligatoryjnie narzucił te zmiany samorządom. Nie ustalił jednak minimalnej kwoty – może to być nawet 1 grosz.

Obecna ulga, w perspektywie wszystkich nieruchomości na naszym terenie (które na 1 czerwca posiadają kompostownik), będzie kosztowała gminę 1860 złotych miesięcznie, co daje niemal 22,5 tysięcy złotych rocznie. To prawie tyle, ile wynosi roczny budżet Dąbrówki Łubniańskiej w ramach Funduszu Sołeckiego!

Świadomi odpowiedzialności za budżet, za wykonywanie zadań ustawowych, nie mogliśmy utrzymać zniżki 30% dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Konieczne jest zmniejszenie ulgi do 10 %.

Koszty obsługi gospodarowania odpadami nieustannie rosną, dlatego musimy podejść do tematu solidarnie. Chcielibyśmy, by duże rodziny miały ulgę, dlatego nie zredukowaliśmy jej do zera, a utrzymaliśmy ją na poziomie 10%, co w przeciągu roku da i tak wymierne oszczędności dla posiadaczy karty – np. rodzina 2 dorosłych i 4 dzieci będzie mogła zaoszczędzić 144 złotych w przeciągu roku.
Osoby, które chcą skorzystać z ulg (szczególnie obniżenia opłaty o 1 zł za posiadanie kompostownika) muszą w Urzędzie Gminy złożyć nową deklarację śmieciową.

waste-separation-502952_1920.jpeg

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png