2,5-metrowa kroszonka stanęła w centrum Łubnian

W niedzielę, 13 września, oficjalnie odsłonięte zostały trzy kroszonki – w Gogolinie, w Ozimku i właśnie w Łubnianach. To efekt współpracy tych gmin z Muzeum Śląska Opolskiego.

- Może się wydać na pozór dziwne, że we wrześniu stawiamy kroszonkę przed Łubniańskim Ośrodkiem Kultury. Gdyby nie pandemia koronawirusa – ta kroszonka już dawno by stała. Nasze plany zostały pokrzyżowane.  Była gotowa przed Świętami Wielkiej Nocy – pięknie ozdobiona wzorem opolskim  przez naszą twórczynie ludową Panią Sabinę Karwat i Panie Z Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu, za co ogromnie dziękuję! – powiedział Paweł Wąsiak, wójt Gminy Łubniany. Pamiętajmy, że opolska kroszonka oprócz niewątpliwego symbolu Świąt Wielkiej Nocy jest pomnikiem niematerialnego dziedzictwa kulturowego Śląska Opolskiego. Stawiamy ją w szczególnym czasie -  podczas obchodzonych Europejskich Dni Dziedzictwa. Promujemy tę żywą tradycję, aby kroszonka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – dodał wójt Gminy Łubniany.

- Dziś jesteśmy w drodze, a hasło „Moja droga” przewodzi tegorocznym Europejskim Dniom Dziedzictwa. W każdej ze wspomnianych miejscowości odsłaniamy te kroszonki. Celem tej akcji jest, by te ozdobione jajka stanęły w przestrzeni publicznej i przypominały mieszkańcom o tym niematerialnym dziedzictwie – podkreślił Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.

Europejskie Dni Dziedzictwa  to dobry moment, żeby odsłonić te kroszonki. Od kilku lat w województwie opolskim świętujemy te dni na terenach wiejskich. Nieprzypadkowo spotykamy się dzisiaj w Gminie Łubniany, bo to właśnie tu tradycje kroszonkarskie są żywe. Są tu twórczynie ludowe, które podtrzymują tradycję tworzenia dzieł sztuki, za co serdecznie dziękuję i czego gratuluję – przyznał Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego.

- Malowałyśmy kroszonkę w trakcie zajęć w Domu Dziennego Pobytu w Biadaczu, było z tym wiele frajdy. Ten wzór jest czymś, co sprawia nam przyjemność. Nie jest specjalnie trudny, ale rozmiary jajka spowodowały, że musiałyśmy go dostosować do tak dużej makiety. Przeniesienie wzoru z kurzego jaja było dla nas wyzwaniem, podobnie jak samo malowanie. Z jednej strony korzystałyśmy z drabiny, a z drugiej – musiałyśmy malować spód jajka leżąc na podłodze. – przyznaje Sabina Karwat, twórczyni ludowa z Jełowej.

Uroczyste odsłonięcie kroszonki uświetnił występ tria akordeonowego PeErPe. 2,5 metrową kroszonkę można podziwiać przed Łubniańskim Ośrodkiem Kultury. Jedna z kroszonek stanęła także w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu, a kolejna odsłonięta zostanie w Kolonowskim. 

 

 

Znajdź nas na Facebook

Plany Zagospodarowania Przestrzennego

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png