Ważne informacje Gminnego Biura Spisowego

PlakatA3_NSP2021 wstep.jpeg

Od dnia 1 kwietnia br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, który realizowany jest co 10 lat. Będzie on trwał do 30 września, ale już dziś warto się spisać, ponieważ trwa loteria spisowa z cennymi nagrodami.

Spis jest obowiązkowy i wszystkie osoby zamieszkałe w kraju są zobowiązane do samodzielnego spisania się poprzez aplikację na stronie spis.gov.pl

W przypadku trudności można spisać się przez telefon dzwoniąc pod numer 22 279 99 99 lub dzwoniąc pod nr 77 42 70 583 do Urzędu Gminy Łubniany, gdzie można umówić się na dokonanie autospisu przy wsparciu pracownika merytorycznego na specjalnie przygotowanym stanowisku komputerowym.

Od 4 maja rozpoczną się również prace spisowe Rachmistrzowie Gminni, którzy będą się kontaktować z mieszkańcami naszej gminy, w celu dokonania spisu. Mogą oni dokonywać spisu przez telefon lub umawiać się na spotkanie w miejscu Państwa zamieszkania, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli. Rachmistrz powinien się Państwu wylegitymować, nie może zadawać pytań o wynagrodzenie, zasoby majątkowe, oszczędności, plany urlopowe itp. Jeśli zachowanie i pytania Rachmistrza będą budzić Państwa niepokój należy skontaktować się pilnie z infolinią spisową dzwoniąc na nr infolinii spisowej 22 279 99 99.

Jak dobrze przygotować się do spisu?
Aby proces spisania się przebiegł sprawnie, przystępując do autospisu, należy przygotować numery PESEL współmieszkańców (osób zamieszkujących na danej nieruchomości na dzień 31.03.2021 roku, niezależnie od tego czy są na danej nieruchomości zameldowane czy też nie). Spisujemy również niepełnoletnie dzieci oraz cudzoziemców. Jeśli nie znamy lub nie możemy udostępnić danych osób, z którymi zamieszkujemy, nie należy tych osób podawać, ponieważ nie będziemy mogli zakończyć autospisu. Powinniśmy te osoby poinformować, że powinny się same spisać.
Warto również przygotować informacje o nieruchomości, w której zamieszkujemy: jaka jest powierzchnia użytkowa nieruchomości, ile posiada pokoi wraz z kuchnią, w którym roku została oddana do użytkowania.

Do czego potrzebny jest Spis Powszechny?
W oparciu o wyniki spisu opracowuje się plany rozwojowe i określa potrzeby zdrowotne, edukacyjne, mieszkaniowe oraz dotyczące zabezpieczenia społecznego. Są one także podstawą do określenia dotacji i subwencji oraz podziału środków unijnych. Poprzez udział w spisie mieszkańcy uzyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w ich otoczeniu.

#GłównyUrządStatystyczny #USOpole #LiczySięKażdy #LiczymySięDlaPolski #NSP2021

 

Informacje o planowanych pomiarach PEM

Znajdź nas na Facebook

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png