Z Opola do Gminy Łubniany

ROWEREM WOKÓŁ ŁUBNIAN

Trasa nr 1: Opole – Łubniany

Gmina Łubniany położona jest tuż za północnymi granicami Opola, a same Łubniany dzieli od jego centrum zaledwie 15 kilometrów. Z Opola do Łubnian możemy dojechać rowerem na kilka różnych sposobów, wybierając pomiędzy drogami asfaltowymi, a rzadko uczęszczanymi duktami leśnymi i polnymi. Można również skorzystać z transportu kolejowego i dojechać szynobusem relacji Opole-Kluczbork do stacji Jełowa. Każdy pociąg na tej trasie oferuje możliwość przewiezienia rowerów. Turyści, którzy chcieliby przyjechać tu na cały weekend mogą zatrzymać się w jednym z kilku obiektów noclegowych na terenie gminy: Agroturystykach „Pod Piramidą” i „Kalinówka” w Dąbrówce Łubniańskiej, Zespole Rekreacyjno-Restauracyjnym „Berpol” lub Gospodarstwie Agroturystycznym „Agrorelaks” w Brynicy, Dworze Myśliwskim Hubertus” w Surownie albo Ośrodku Wypoczynkowym „Żwirek” w Luboszycach.

Niewątpliwym atutem gminy Łubniany jest przyroda. Połowa jej obszaru to lasy, z których większość znajduje się na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Okolice pełne są szlaków pieszych i rowerowych, dzięki czemu można tu zaplanować wiele różnych wycieczek i wciąż odkrywać nowe tereny. Przez gminę przepływają też cztery rzeki: Brynica, Swornica, Jemielnica i Mała Panew. Na tej ostatniej organizowane są spływa kajakowe, a na terenie gminy Łubniany znajdują się cztery stanice kajakowe – trzy w Kolanowicach i jedna w Luboszycach przy jazie.

MAPA TRAS: 

TRASA1.jpeg

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASACH

Stobrawski Park Krajobrazowy

To największy obszar chroniony na terenie woj. opolskiego, obejmujący 52 tys. hektarów. Rozciąga się od Dąbrówki Łubniańskiej na południowym wschodzie po okolice Namysłowa i Wołczyna na północy oraz okolice Brzegu i Lubszy na zachodzie. Wytyczono tu aż 210 km pieszych i rowerowych szlaków turystycznych pokazujących nie tylko walory przyrodnicze, ale również zabytkowe i kulturowe. W obrębie parku znajduje się ponad 300 starorzeczy będących siedliskami rzadkich roślin i zwierząt, ponad 100 obszarów wydmowych dochodzących do 30 m. wysokości, kilka intersujących zabytków (dawna huta w Zagwiździu, zamek w Karłowicach, miejscowość Pokój z zabytkowym parkiem, średniowieczne grodziska w okolicach Krzywej Góry i Murowa) oraz oczywiście obszerne lasy z bardzo różnorodnymi drzewostanami.

Łubniany

Siedziba gminy, wieś, o której pierwsze wzmianki pojawiają się w 1260 roku. Jej historia sięga jednak czasów znacznie odleglejszych. Podczas badań archeologicznych z połowy XX wieku odnaleziono dawne grobowce z urnami, których wiek szacuje się na 200 lat przed Chrystusem. Prawdopodobnie obszary te były wówczas zamieszkane przez Celtów. W Łubnianach warto zobaczyć kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz zabytkowe zabudowania wiejskie przy ul. Opolskiej – m.in.: Dom Długoszów naprzeciw kościoła, dwa murowane spichlerze, dawny młyn elektryczny i inne. W północnej części wsi znajdują się ciekawe budynki powstałe podczas kolonizacji fryderycjańskiej. Mają one charakter ulicówki i zwane są potocznie „śląskimi jamnikami”. W centrum Łubnian nie brakuje też obiektów gastronomicznych. Podczas wycieczek rowerowych warto zatrzymać się na obiad w Restauracji „Leśna” lub Pizzerii „Kakalito”.

Kościół św. Piotra i Pawła w Łubnianach

Budowę kościoła zakończono w 1872 roku. Jednak w miejscu obecnej świątyni już w XIII wieku istniała kaplica. W 1633 roku mieszkańcy Łubnian wybudowali drewniany kościół św. Rocha i sprowadzili kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest on najstarszym elementem wyposażenia świątyni i znajduje się on w ołtarzu głównym, nad tabernakulum. Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku był on zasłaniany na wzór częstochowskiego oryginału. W ołtarzu podziwiać możemy również obrazy Piotra Apostoła, Pawła z Tarsu oraz Marii Magdaleny. Inne zabytkowe elementy wnętrza to XVIII-wieczny, barokowy krucyfiks oraz dwa XVIII-wieczne lichtarze procesyjne z rzeźbami aniołków.

Łubniański Ośrodek Kultury 

Budynek Domu Kultury był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd nie przypomina jego wielowiekowej historii. Prawdopodobnie zbudowano go już w XVIII lub XIX wieku. Podczas ostatniego remontu odkryto elementy muru pruskiego, charakterystycznego dla tego okresu. Obecnie funkcjonuje tu prężnie działający ośrodek kultury, w którym odbywa się wiele ciekawych imprez. Przed wejściem do głównej siedziby ŁOK znajduje się 2,5 metrowa opolska kroszonka.

Dąbrówka Łubniańska

Pierwsze wzmianki o Dąbrówce Łubniańskiej pochodzą z 1588 roku. W czasach kolonizacji fryderycjańskiej osiedliło się tu wielu przybyszów z Prus, ale także z Czech i Moraw. Do dziś wielu mieszkańców wioski nosi nazwiska przypominające o pochodzeniu ich właścicieli, jak Morawiec czy Czech. Wioska ma też bogatą tradycję stolarską, kultywowaną do dziś. W miejscowości znajduje się kilka cenionych w całym kraju zakładów produkujących okna, drzwi czy meble. W wiosce znaleźć można również sporo zabytkowych budynków wiejskich, a także zabytkowe kapliczki przy ul. Opolskiej i Leśnej. Spośród atrakcji turystycznych warto wymienić Stadninę koni „Kalinówka” czy agroturystykę „Pod Piramidą”.

Studzionka (Dąbrówka Łubniańska)

Legendarna kapliczka znajdująca się na skraju lasu na północ od Dąbrówki Łubniańskiej. Powstała w miejscu, w którym wypływa źródełko z wodą o cudownych właściwościach. Wedle legendy uzdrowiła ona miejscowego rolnika Szymona Soppę. Do dziś do kapliczki przybywają pielgrzymi z okolicznych miejscowości, by napić się uzdrawiającej wody. Naprzeciw kapliczki, za niewielkim wzgórzem znajduje się malowniczy stawek leśny. Z kolei obok drogi prowadzącej do Studzionki z parkingu leśnego przy wjeździe do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się jedna z licznych na terenie parku wydm polodowcowych.

Stadnina koni „Kalinówka”

Znajduje się w północnej części wioski tuż przy Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Doskonałe miejsce na weekendowy i dłuższy odpoczynek. Oprócz jazdy konnej ośrodek oferuje noclegi w gospodarstwie agroturystycznym.

Bajkowy Las” w Łubnianach – Krzyżuli

Krzyżula to część Łubnian, która swoją nazwę wzięła od licznych krzyży stawianych na grobach chowanych tu ofiar epidemii cholery w XIX wieku. Oprócz kilku zabudowań mieszkalnych znajduje się tu niewielki zagajnik, a w nim „Bajkowy Las” – leśne przedszkole oferujące ciekawe zajęcia dla najmłodszych. Można tu między innymi spędzić czas na zabawie z sympatycznymi kozami.

Wydma Kosowce

Jedna z największych wydm na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jej wysokości dochodzi do 20 metrów. Okoliczni mieszkańcy często nazywają tę i okoliczne wydmy „Dambowcami” ze względu na okoliczne wzgórza zwane Górami Dębowymi. Wydma Kosowce znajduje się nieopodal leśnego przysiółka Kosowce. Wciąż jeszcze służy ono jako kopalnia piasku, przez co wydmę można oglądać jedynie z jej szczytu. Najłatwiej dojechać tu z Dąbrówki Łubniańskiej lub z Jełowej.

Kępa

Jedna z najstarszych wsi w gminie, granicząca bezpośrednio z Opolem. Najstarsze wzmianki o Kępie pochodzą z 1254 roku. W wiosce warto zobaczyć kilka dawnych zabudowań wiejskich, zabytkowe kapliczki przy ul. Opolskiej czy pomnik 750-lecia Kępy. W północnej części miejscowości, przy drodze do Luboszyc znajduje się piękna aleja dębowa. Z Kępą związana jest ciekawostka dotycząca jednego z rzekomych, wczesnych dzieł Wita Stwosza – „Madonny z Kępy”. Obraz został odnaleziony przez niemieckich archeologów w 1936 roku. Wielokrotnie zmieniał miejsce swojego pobytu w różnych muzeach, aż ślad po nim zaginął. Nie wiadomo gdzie znajduje się obecnie. Podobnie jak nie wiadomo, czy tak naprawdę jego autorem jest Wit Stwosz, jak twierdzili niemieccy badacze.

Ośrodek wypoczynkowy „Żwirek” – Luboszyce

Ośrodek znajduje się we wschodniej części wsi, przy granicy z Zawadą i gminą Turawa. Stoi on nad zbiornikami wodnymi dawnej piaskowni. Jest tu kąpielisko z plażą, łowisko wędkarskie, restauracja i hotel. Często są tu organizowane imprezy okolicznościowe.

Luboszyce

Jedna z największych miejscowości gminy Łubniany. Rozlokowała się na południowych brzegach Małej Panwi. Historia Luboszyc sięga ponad 700 lat wstecz. Układ przestrzenny wioski jest efektem osadnictwa średniowiecznego oraz kolonizacji pruskiej w czasach Fryderyka II. W centrum miejscowości stoi neoromański kościół św. Antoniego z 1920 roku. W jego wnętrzu podziwiać można unikalne w skali całego kraju ołtarze mozaikowe, zbudowane przez ówczesnego potentata w tej dziedzinie, firmę Augusta Wagnera z Berlina. W Luboszycach warto też zobaczyć liczne, zabytkowe kapliczki znajdujące się zarówno przy ulicach jak i na szczytach starych budynków wiejskich. Na cmentarzu parafialnym stoi pomnik mieszkańców wioski poległych podczas I i II wojny światowej. Z kolei nad jazem na Małej Panwi znajduje się stanica kajakowa z doskonałym miejscem na piknik.

Izba Regionalna w Biadaczu

Izba Regionalna znajduje się w budynku szkoły, przy głównej ulicy Biadacza. Można w niej obejrzeć stare zdjęcia, dawne przedmioty codziennego użytku i liczne pamiątki historyczne. Co ciekawe, w budynku tym jeszcze za czasów, gdy ziemie te należały do Niemiec, w latach 1923 – 1933 istniała polska szkoła, o czym informuje tablica pamiątkowa na fasadzie budynku.

Krzyż z kokotkiem w Biadaczu

Znajduje się na początku lasu, po lewej stronie drogi w kierunku Łubnian. Z miejscem z tym związana jest legenda o żołnierzach francuskich, którzy zatrzymali się tu podczas wojen napoleońskich. Część z nich zmarła z głodu i wycieńczenia i została pochowana właśnie w tym miejscu. Mieszkańcy wioski postawili im krzyż, który ozdobiono symbolem Francji, galijskim kogutem. Stąd jego gwarowa nazwa – krzyż z kokotkiem czyli z kogucikiem. Kogut podczas burzliwej historii tych ziem gdzieś zniknął, a pierwotnie drewniany krzyż został zastąpiony kamiennym. Jego ramiona posiadają wyraźne uszkodzenia, które są efektem ostrzelania go przez żołnierzy Armii Radzieckiej wyzwalającej te tereny w 1945 roku.

Masów

Masów w całości powstał podczas kolonizacji fryderycjańskiej pod koniec XVIII wieku. W 1773 roku Masów zasiedlili koloniści z Czech i Moraw. Wieś ma charakter typowej ulicówki z zabudową w większości skierowaną szczytami względem drogi. Zachowały się w niej liczne dawne budynki mieszkalne i gospodarcze oraz kilka zabytkowych kapliczek. Najciekawszą z nich jest kapliczka-dzwonnica przy ul. Opolskiej z charakterystycznym dzwonkiem zmarłych, który bił za każdym razem gdy umierał mieszkaniec wioski. Przy ul. Spacerowej z kolei podziwiać możemy zabytkowy, ponad stuletni wóz strażacki.

Hodowla alpak w Masowie

Znajduje się przy ul. Spacerowej, tuż za zbytkowym wozem strażackim. To niewielka łączka z zagrodami przy których pasie się kilka sympatycznych lam. Za zgodą właścicieli można je odwiedzać, a nawet karmić, ale tylko pokarmem wskazanym przez opiekunów.

Kościół św. Barbary w Kolanowicach

To jeden z najładniejszych drewnianych kościółków na Opolszczyźnie. Powstał w 1658 r. i pierwotnie stał w Opolu przy klasztorze Franciszkanów. Ponieważ na początku XIX w. był w bardzo złym stanie, w 1811 roku postanowiono go sprzedać. Zgłosiło się kilka chętnych wiosek. Postanowiono go sprzedać tej wiosce, której przedstawiciele pierwsi pojawią się w Opolu. Ostatecznie zwyciężyli mieszkańcy Kolanowic, gdzie przeniesiono każdą jego deskę i złożono od nowa. W 1812 roku odbyła się uroczysta konsekracja. Dzwonnica została dobudowana w 1978 r.

Dwór Myśliwski „Hubertus”, Surowina

Doskonałe miejsce na weekendowy pobyt. Oprócz dobrze wyposażonych pokojów o wysokim standardzie ośrodek oferuje też noclegi w nowo wybudowanych drewnianych domkach stojących w ogrodzie. W ośrodku funkcjonuje restauracji ze smaczną kuchnią. Można tu również organizować imprezy okolicznościowe i konferencje. Dwór położony jest na uboczu, tuż przy lesie, przez co zapewnia doskonały odpoczynek i kontakt z naturą.

 

OPOLE - ŁUBNIANY

przez Luboszyce (10,8 km)

GPXŁubniany 01 A - Opole - Łubniany przez Luboszyce i przez Zawadę.gpx (595,46KB)

OPOLE, stacja paliw Oktan – KĘPA (ul. Opolska – ul. Zawadzka – stawy nad Chrząstawą) – LUBOSZYCE – (Ośrodek Wypoczynkowy „Żwirek” - ul. Piaskowa – ul. Opolska) – BIADACZMASÓW ŁUBNIANY

To najkrótszy i najszybszy dojazd z Opola do Łubnian, jednak biegnie on dość ruchliwą drogą powiatową. Jego najbardziej uczęszczany przez samochody fragment z Kępy do Luboszyc omijamy bocznymi drogami polnymi prowadzącymi obok malowniczych stawów.

Trasę rozpoczynamy przy granicy Opola, obok stacji paliw „Oktan”. Kierujemy się na północ, przejeżdżając przez mostek na Swornicy i wjeżdżając do Kępy ciągiem pieszo-rowerowym po lewej stronie jezdni.

01 Kępa.jpeg

Na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w prawo po skosie w ul. Zawadzką, która biegnie skrajem wioski i po chwili dociera do pierwszego stawku popularnego wśród wędkarzy.

02 Kępa - stawy.jpeg

Objeżdżamy go wokół dojeżdżając do kolejnych zbiorników wodnych powstałych w wyrobiskach dawnej piaskowni, nad którymi znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy „Żwirek”.

03 - Luboszyce - ośrodek Żwirek.jpeg

Mijamy je ich lewą stroną (zaraz za pierwszym stawem skręcamy w lewo) i po chwili dojeżdżamy do zakrętu na rzadko uczęszczanej drodze gminnej łączącej Zawadę z Luboszycami.

04 - Luboszyce kościół św. Antoniego.jpeg

Jedziemy prosto do centrum Luboszyc, gdzie wjeżdżamy na główną drogę samochodową z Opola do Łubnian i jedziemy nią już do samego końca. W centrum Luboszyc możemy też skręcić w prawo, w ul. Rolną i pojechać do Łubnian trochę naokoło, ale za to mniej ruchliwą, prawie pustą szosą przez Kolanowice.

Jadąc główną drogą powiatową, przejeżdżamy w Luboszycach przez most na Małej Panwi i niepostrzeżenie wjeżdżamy do Biadacza.

5. Mała Panew - odcinek Biadacz-Kolanowice.jpeg

Tutaj warto się zatrzymać w Izbie Regionalnej, która mieści się w budynku szkoły. Warto też zboczyć na chwilę z trasy, by trafić do malowniczej stanicy kajakarskiej, która mieści się przy śluzie na Małej Panwi. W tym celu skręcamy przy cmentarzu w prawo ul. Kolanowską i po chwili wyjeżdżamy na pola za wioską. Po siedmiuset metrach od zjazdu z głównej trasy widzimy polną drogę odbijającą w prawo w kierunku drzew, prowadzi ona właśnie na śluzę na Małej Panwi, przy której położona jest przystań kajakarska. Jeśli zamiast skręcać do przystani pojedziemy dalej prosto, dotrzemy do Kolanowic trochę wyboistą ale piękną, polną drogą prowadzącą nad samym brzegiem rzeki. Kilka polan po drodze, aż zaprasza do krótkiego odpoczynku nad samą wodą.

Wracając na główną drogę z Opola do Łubnian, po chwili wjeżdżamy do lasu. Przy pierwszym zakręcie znajduje się słabo widoczny, ale ciekawy monument – krzyż z kokotkiem, poświęcony żołnierzom napoleońskim, którzy zamarli tu z głodu i wycieńczenia. Jedziemy krótki odcinek przez las i po chwili wjeżdżamy do Masowa. Warto zatrzymać się na chwilę w tutejszej hodowli alpak.

6. Masów - kapliczka z dzwonkiem zmarłych.jpeg

Tuż za Masowem wjeżdżamy do Łubnian, na polach po lewej widząc samotnie stojące sosny przypominające olbrzymie bonsai. To jeden z symboli Łubnian.

1. Łubniany.jpeg

Warto tu wspomnieć, że sosna to drzewo najczęściej występujące w okolicznych lasach. Z młodych pędów sosny produkowany jest lokalny rarytas – nalewka sosnówka. Naszą trasę kończymy na placu przy Kościele św. Piotra i Pawła, obok którego znajduje się Restauracja "Leśna”, w której warto jest zjeść smaczny obiad prze powrotem do Opola.

7. Łubniany - kościół św. Piotra i Pawła.jpeg

 

OPOLE - ŁUBNIANY

przez Zawadę i Kolanowice (13,5 km)

 

OPOLE, (Centrum Handlowe Turawa Park – przejazd pod obwodnicą miasta – mostek nad Swornicą – lasek zawadzki) – ZAWADA (mostek na Chrząstawie – ul. Wodociągowa – skrzyżowanie z DK 45 – ul. Luboszycka – ul. Kolanowska) – KOLANOWICE (kościół św. Barbary – ul. Szkolna – ul. Powstańców Śląskich – ul. Brzozowa – most na Małej Panwi – ul. Brzozowa) – ŁUBNIANY

Trochę dłuższa, ale znacznie przyjemniejsza trasa, biegnąca w przeważającej części dobrze utrzymanymi drogami leśnymi i polnymi duktami. Polecana zwłaszcza tym, którzy do Łubnian będą ruszać ze wschodniej części Opola.

Rozpoczynamy przy Centrum Handlowym Turawa Park w Opolu. Omijamy je jego prawą stroną, kierując się boczną drogą techniczną do obwodnicy Opola ogrodzonej barierami dźwiękochłonnymi. Jedziemy wzdłuż ogrodzenia do pierwszego przejazdu pod obwodnicą i przejeżdżamy nim zawracając po drugiej stronie w lewo. Po chwili skręcamy w prawo, w najbliższą drogę leśną. Przejeżdżamy przez mostek i jedziemy nowo wybudowaną asfaltową szosą, skrajem lasu do Zawady. Przy pierwszych zabudowaniach jedziemy prosto i po chwili przejeżdżamy przez mostek na Chrząstawie. Przejeżdżamy przez plac obrośnięty drzewami i po chwili wyjeżdżamy na ul. Wodociągową, skręcając w lewo. Dojeżdżamy do skrzyżowania z ruchliwą drogą krajową nr 45. Musimy ją ostrożnie przejechać prosto korzystając z sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu (można też skorzystać z przejścia dla pieszych). Dalej jedziemy prosto, ul. Luboszycką, lekko przesuniętą w lewo w stosunku do osi ul. Wodociągowej, którą wjechaliśmy na skrzyżowanie. Za kościołem skręcamy w prawo w ul. Kolanowską, która wyprowadzi nas z wioski na pola. Warto być jednak uważnym, bo ul. Kolanowska rozdziela się na kilka odnóg. Na pierwszym rozwidleniu jedziemy w lewo. Po chwili przejeżdżamy prosto na kolejnym skrzyżowaniu z ul. Bocianową. Dalej jedziemy prosto, aż dotrzemy na pola. Tu, na rozwidleniu przed zagajnikiem skręcamy w lewo i polną drogą wijącą się pośród pól i niewielkich zagajników docieramy do Kolanowic, na początku których mijamy drewniany kościół św. Barbary.

2. Kolanowice - kościół św. Barbary.jpeg

Za kościołem skręcamy w lewo, w ul. Powstańców Śląskich i po chwili w prawo, w ul. Brzozową. Przejeżdżamy przez most na Małej Panwi, a nasza droga zakręca w prawo i długim, łagodnym łukiem w lewo.

Za Kolanowicami czeka nas jeszcze krótki odcinek leśny, po którym wjeżdżamy do Łubnian ul. Kolanowicką, która łączy się z główną drogą powiatową z Opola i dociera do centrum miejscowości.

 

OPOLE - ŁUBNIANY

przez Świerkle i Surowinę (15,0 km)

GPXŁubniany 01 C - Opole - Łubniany przez Świerkle i Surowinę.gpx (167,83KB)

OPOLE (stacja paliw ul. Budowlanych / obwodnica miasta – ul. Jana III Sobieskiego) – OPOLE-CZARNOWĄSY (kościół św. Anny – ul. Jagiełły – ul. Wolności) – OPOLE ŚWIERKLE – SUROWINA – leśna droga do Łubnian – ŁUBNIANY

Doskonałe rozwiązanie dla tych którzy wyruszają z zachodniej i północnej części Opola. Trasa w przeważającej mierze prowadzi asfaltowymi drogami rowerowymi i brukowanymi ciągami pieszo-rowerowymi. Krótki odcinek Czarnowąsy-Świerkle pokonujemy rzadko uczęszczaną szosą dla samochodów. Z kolei odcinek Surowina – Łubniany pokonujemy dobrze utwardzoną drogą leśną.

Rozpoczynamy przy stacji paliw na końcu ul. Budowlanych w Opolu, tuż przy węźle na obwodnicy miasta. Przejeżdżamy tunelem pod obwodnicą i kierujemy się cały czas prosto drogą dla rowerów biegnącą po prawej stronie ul. Jana III Sobieskiego. Dojeżdżamy do ronda przy drewnianym kościele św. Anny w Czarnowąsach. Ostrożnie przekraczamy jezdnię przejazdem dla rowerów i jedziemy drogą dla rowerów przez wiadukt kolejowy do centrum dzielnicy. Tu znów musimy przekroczyć jezdnię tym razem przejściem dla pieszych. Jedziemy dalej ciągiem pieszo-rowerowym po prawej stronie jezdni aż do skrzyżowania ze światłami. Tu skręcamy w prawo, w ul. Wolności. Od tej pory aż do granic miast musimy jechać jezdnią dla samochodów, na szczęście poza odcinkiem w Czarnowąsach ruch jest tutaj mały. Po drodze mijamy Świerkle, za którymi biegnie granica Opola. Wjeżdżamy na nowo zbudowaną drogę dla rowerów i dojeżdżamy nią do Surowiny. Kiedy skończą się zabudowania, skręcamy w prawo w drogę leśną. Tuż przed tym skrętem widzimy drogowskazy w lewo do Dworu Myśliwskiego Hubertus, gdzie warto przyjechać na obiad lub zatrzymać się na noc.

Drogą leśną jedziemy 3 kilometry i na rozwidleniu dróg na skraju lasu skręcamy w prawo, wjeżdżając do Łubnian. Na pobliskim rozwidleniu skręcamy w lewo i kierujemy się do centrum Łubnian, jadąc cały czas ul. Kościelną.

OPOLE - ŁUBNIANY

przez Czarnowąsy i Biadacz (14,2 km)

GPXŁubniany 01 B - Opole - Łubniany przez Czarnowąsy i Biadacz.gpx (129,65KB)

OPOLE (stacja paliw ul. Budowlanych / obwodnica miasta – ul. Jana III Sobieskiego) – OPOLE-CZARNOWĄSY (kościół św. Anny – ul. Jagiełły – ul. Wolności – ul Krzyżowa) – BIADACZ (ul. Polna – ul. Szeroka) – MASÓW ŁUBNIANY

Alternatywna wersja dojazdu opisywanego powyżej. Trasa dla wyruszających z zachodniej i północnej części Opola.

Rozpoczynamy przy stacji paliw na końcu ul. Budowlanych w Opolu. Pierwszy odcinek, prawie do końca Czarnowąsów (ul. Wolności) pokonujemy zgodnie z opisem trasy przez Świerkle i Surowinę. W Czarnowąsach, na ul. Wolności, przy charakterystycznym krzyżu, skręcamy w prawo, w ul. Krzyżową, zgodnie z drogowskazem do Biadacza. Jedziemy cało czas prosto, wąską i stosunkowo rzadko uczęszczaną drogą do Biadacza. Tu skręcamy w lewo na główną drogę powiatową z Opola do Łubnian i jedziemy nią do końca trasy zgodnie z opisem dojazdu przez Luboszyce.

GPXŁubniany 01 E - Dojazd do wydmy Kosowce.gpx (17,39KB)

GPXŁubniany 01 D - Dojazd do Studzionki.gpx (18,80KB)

 

opis trasy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

 

 

Informacje o planowanych pomiarach PEM

Znajdź nas na Facebook

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png