Przez Stobrawski Park Krajobrazowy do Popielowa

ROWEREM WOKÓŁ ŁUBNIAN

Trasa nr 2: Przez Stobrawski Park Krajobrazowy do Popielowa

GPXŁubniany 02 - Przez Stobrawski Park Krajobrazowy do Popielowa.gpx (260,74KB)

Piękna trasa leśna, prowadząca dobrze oznaczonym niebiskim szlakiem do Popielowa. Droga powrotna biegnie częściowo drogami dla rowerów, bocznymi drogami gminnymi o małym natężeniu ruchu oraz leśnymi duktami. Wszystkie leśne fragmenty tras biegną drogami o dobrzej nawierzchni, które bez problemu można pokonać również rowerami rekreacyjnymi.

MAPA TRASY: 

Trasa2.jpeg

DŁUGOŚĆ TRASY: 49,3 / 53,8 km (wersja skrócona – 18,2 km)

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Stobrawski Park Krajobrazowy

To największy obszar chroniony na terenie woj. opolskiego, obejmujący 52 tys. hektarów. Rozciąga się od Dąbrówki Łubniańskiej na południowym wschodzie po okolice Namysłowa i Wołczyna na północy oraz okolice Brzegu i Lubszy na zachodzie. Wytyczono tu aż 210 km pieszych i rowerowych szlaków turystycznych pokazujących nie tylko walory przyrodnicze, ale również zabytkowe i kulturowe. W obrębie parku znajduje się ponad 300 starorzeczy będących siedliskami rzadkich roślin i zwierząt, ponad 100 obszarów wydmowych dochodzących do 30 m. wysokości, kilka intersujących zabytków (dawna huta w Zagwiździu, zamek w Karłowicach, miejscowość Pokój z zabytkowym parkiem, średniowieczne grodziska w okolicach Krzywej Góry i Murowa) oraz oczywiście obszerne lasy z bardzo różnorodnymi drzewostanami.

Łubniany

Siedziba gminy, wieś, o której pierwsze wzmianki pojawiają się w 1260 roku. Jej historia sięga jednak czasów znacznie odleglejszych. Podczas badań archeologicznych z połowy XX wieku odnaleziono dawne grobowce z urnami, których wiek szacuje się na 200 lat przed Chrystusem. Prawdopodobnie obszary te były wówczas zamieszkane przez Celtów. W Łubnianach warto zobaczyć kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz zabytkowe zabudowania wiejskie przy ul. Opolskiej – m.in.: Dom Długoszów naprzeciw kościoła, dwa murowane spichlerze, dawny młyn elektryczny i inne. W północnej części wsi znajdują się ciekawe budynki powstałe podczas kolonizacji fryderycjańskiej. Mają one charakter ulicówki i zwane są potocznie „śląskimi jamnikami”. W centrum Łubnian nie brakuje też obiektów gastronomicznych. Podczas wycieczek rowerowych warto zatrzymać się na obiad w Restauracji „Leśna” lub Pizzerii „Kakalito”.

Kościół św. Piotra i Pawła w Łubnianach

Budowę kościoła zakończono w 1872 roku. Jednak w miejscu obecnej świątyni już w XIII wieku istniała kaplica. W 1633 roku mieszkańcy Łubnian wybudowali drewniany kościół św. Rocha i sprowadzili kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest on najstarszym elementem wyposażenia świątyni i znajduje się on w ołtarzu głównym, nad tabernakulum. Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku był on zasłaniany na wzór częstochowskiego oryginału. W ołtarzu podziwiać możemy również obrazy Piotra Apostoła, Pawła z Tarsu oraz Marii Magdaleny. Inne zabytkowe elementy wnętrza to XVIII-wieczny, barokowy krucyfiks oraz dwa XVIII-wieczne lichtarze procesyjne z rzeźbami aniołków.

Dom Kultury w Łubnianach

Budynek Domu Kultury był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd nie przypomina jego wielowiekowej historii. Prawdopodobnie zbudowano go już w XVIII lub XIX wieku. Podczas ostatniego remontu odkryto elementy muru pruskiego, charakterystycznego dla tego okresu. Obecnie funkcjonuje tu prężnie działający ośrodek kultury, w którym odbywa się wiele ciekawych imprez. Tuż obok Domu Kultury stoi budynek biblioteki publicznej z charakterystyczną opolską pisanką przed wejściem.

Dąbrówka Łubniańska

Pierwsze wzmianki o Dąbrówce Łubniańskiej pochodzą z 1588 roku. W czasach kolonizacji fryderycjańskiej osiedliło się tu wielu przybyszów z Prus, ale także z Czech i Moraw. Do dziś wielu mieszkańców wioski nosi nazwiska przypominające o pochodzeniu ich właścicieli, jak Morawiec czy Czech. Wioska ma też bogatą tradycję stolarską, kultywowaną do dziś. W miejscowości znajduje się kilka cenionych w całym kraju zakładów produkujących okna, drzwi czy meble. W wiosce znaleźć można również sporo zabytkowych budynków wiejskich, a także zabytkowe kapliczki przy ul. Opolskiej i Leśnej. Spośród atrakcji turystycznych warto wymienić Stadninę koni „Kalinówka” czy agroturystykę „Pod Piramidą”.

Studzionka (Dąbrówka Łubniańska)

Legendarna kapliczka znajdująca się na skraju lasu na północ od Dąbrówki Łubniańskiej. Powstała w miejscu, w którym wypływa źródełko z wodą o cudownych właściwościach. Wedle legendy uzdrowiła ona miejscowego rolnika Szymona Soppę. Do dziś do kapliczki przybywają pielgrzymi z okolicznych miejscowości, by napić się uzdrawiającej wody. Naprzeciw kapliczki, za niewielkim wzgórzem znajduje się malowniczy stawek leśny. Z kolei obok drogi prowadzącej do Studzionki z parkingu leśnego przy wjeździe do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się jedna z licznych na terenie parku wydm polodowcowych.

Stadnina koni „Kalinówka”

Znajduje się w północnej części wioski tuż przy Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Doskonałe miejsce na weekendowy i dłuższy odpoczynek. Oprócz jazdy konnej ośrodek oferuje noclegi w gospodarstwie agroturystycznym.

Brynica

Zapisane początki Brynicy sięgają 1333 roku. Wieś wyróżnia się na tle innych w gminie szeroko rozrzuconą zabudową tworzącą swego rodzaju dzielnice. Najstarszą z nich jest Grodzisko, którego owalny układ zabudowy świadczy o istniejącym tu dawniej średniowiecznym grodzie. W panoramie Brynicy dominuje strzelista wieża neogotyckiego kościoła św. Szczepana z 1903 roku. Stoi on przy głównej ulicy Brynicy i prowadzi do niego niedawno wybudowana promenada spacerowa z licznymi ławkami. Na jej końcu stoi pomnik św. Michała Archanioła poświęcony ofiarom I i II wojny światowej poległym w okolicy. Ważnymi punktami na mapie turystycznej Brynicy są stadnina koni i Klub Jeździecki „Jumping Team” oraz Gospodarstwo Agroturystyczne „Agrorelaks”.

Gródek stożkowy w Krzywej Górze

Dawne grodzisko średniowieczne znajduje się na zachodnich krańcach Krzywej Góry, w dolinie między rzekami Budkowiczanka i Czarna Woda. Gródek miał niewielkie wymiary (90 x 100 m) i znajdował się na stożku o wysokości 6 metrów otoczonym fosą. Obiekt gęsto porośnięty jest drzewami, przez co łatwo go przeoczyć.

Kąpielisko w Nowych Siołkowicach

Kąpielisko znajduje się w południowej części Nowych Siołkowic. Do dłuższego odpoczynku zachęca tu piękna, piaszczysta plaża wraz z zapleczem rekreacyjnym i gastronomicznym. Można tu również odwiedzić budynek edukacji rybackiej.

Popielów

Siedziba gminy Popielów. Warto zobaczyć tu m.in. neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów przy głównej drodze wojewódzkiej nr 457, liczne zabytkowe kapliczki na terenie całej wioski czy drewniany kościół Matki Boskiej i św. Andrzeja na cmentarzu przy ul. Klasztornej. Popielów pełen jest również starych, ceglanych zabudowań mieszkalnych i gospodarczych. Przy drodze wojewódzkiej nr 458 w stronę Skorogoszczy warto zwrócić uwagę na krzywy komin – pozostałość po dawnej cegielni.

Surowina

Kiedyś samodzielna miejscowość, dziś przysiółek Brynicy. Pierwsze wzmianki o Surowinie pochodzą z 1784 roku. W centrum osady warto zwrócić uwagę na dwie zabytkowe kapliczki przy ulicy Opolskiej – ceglaną kapliczkę Najświętszej Marii Panny z dzwonem zmarłych oraz kapliczka św. Jana Nepomucena, przy której kiedyś znajdowała się studnia. Rowerzyści z pewnością docenią biegnącą przez Surowinę, wygodną drogę rowerową z centrum Brynicy do granic Opola.

Dwór Myśliwski „Hubertus”, Surowina

Doskonałe miejsce na weekendowy pobyt. Oprócz dobrze wyposażonych pokojów o wysokim standardzie ośrodek oferuje też noclegi w nowo wybudowanych drewnianych domkach stojących w ogrodzie. W ośrodku funkcjonuje restauracji ze smaczną kuchnią. Można tu również organizować imprezy okolicznościowe i konferencje. Dwór położony jest na uboczu, tuż przy lesie, przez co zapewnia doskonały odpoczynek i kontakt z naturą.

ŁUBNIANY – POPIELÓW (27,5 km)

ŁUBNIANY, kościół – DĄBRÓWKA ŁUBNIAŃSKA (ul. Leśna – Studzionka) – STOBRAWSKI PARK KRAJOBRAZOWY (niebieski szlak rowerowy) – BRYNICA (ul. Leśna – ul. 1 Maja) – niebieski szlak rowerowy - GRABCZOKŁADZA – niebieski szlak rowerowy – KANIÓW – NOWE SIOŁKOWICE (kąpielisko) - POPIELÓW (ul. Piastowska – ul. Dworcowa – ul. Wolności – DW 457)

Trasę rozpoczynamy przy kościele św. Piotra i Pawła w Łubnianach.

7. Łubniany - kościół św. Piotra i Pawła.jpeg

Kierujemy się niebieskim szlakiem rowerowym, biegnącym główną ulicą Łubnian na północ.

1. Łubniany.jpeg

2. Łubniany.jpeg

Na zakręcie na granicy Łubnian i Dąbrówki Łubniańskiej jedziemy prosto i kilometr dalej wjeżdżamy do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Na początku lasu, przy parkingu i miejscu odpoczynku niebieski szlak skręca w lewo, w kierunku Studzionki. Jeśli chcemy odwiedzić wydmę, kapliczkę Studzionka i niewielki staw obok kapliczki jedziemy zgodnie z niebieskim szlakiem i tablicami kierującymi do Studzionki.

3. Dąbrówka Łubniańska - kapliczka Studzionka.jpeg

4. Staw Studzionka.jpeg

Jeśli decydujemy się jechać prosto do Brynicy musimy na chwilę zjechać z niebieskiego szlaku by objechać trudno przejezdne pagórki tuż za Studzionką. W tym celu przy parkingu jedziemy prosto i na pierwszym rozwidleniu za parkingiem skręcamy w lewo w kierunku Mańczoka. Na następnym rozwidleniu skręcamy w lewo i 500 metrów dalej łączymy się znów z niebieskim szlakiem, jadąc nim do Brynicy.

Dojeżdżamy na skraj wioski ul. Leśną, która kończy swój bieg na ul. 1 Maja. Tutaj trasa naszej wycieczki skręca w prawo. Możemy też skręcić w lewo by odwiedzić centrum Brynicy, w którym warto zobaczyć kościół św. Szczepana, niedawno wybudowaną aleję spacerową oraz stadninę i Klub Jeździecki Jumping Team.

5. Brynica.jpeg

W Brynicy możemy też zostać na noc w Gospodarstwie Agroturystycznym Relaks znajdującym się tuż przy naszej trasie, przed wjazdem do wioski. Przez centrum Brynicy biegnie też znacznie krótsza wersja trasy (18,2 km) – opis poniżej.

Jadąc trasą główną wycieczki, na skraju Brynicy, tuż po wjeździe do wioski, skręcamy w prawo i po chwili wjeżdżamy do lasu. Jedziemy rzadko uczęszczaną drogą gminną do Grabczoka. Poruszając się cały czas niebieskim szlakiem rowerowym mijamy Grabczok i na rozwidleniu na końcu wioski skręcamy w lewo, opuszczając na pewien czas niebieski szlak rowerowy, który prowadzi naokoło, przez Krzywą Górę (trasa dłuższa o 3,5 km, opis poniżej). Jadąc lasem, przecinamy drogę do Murowa i 2,5 km dalej dojeżdżamy do Ładzy. Przecinamy ostrożnie drogę wojewódzką 454 i ul. Wolności dojeżdżamy na skraj lasu. Tu na rozwidleniu jedziemy prosto, wjeżdżając do lasu i 800 metrów dalej wracamy na niebieski szlak rowerowy, który łączy się z naszą drogą z prawej strony. Po chwili mijamy niewielki Kaniów i znów wjeżdżamy do lasu. Dwa kilometry dalej, na szóstym skrzyżowaniu leśnym możemy zboczyć z trasy, skręcając łagodnie w lewo i dotrzeć nad kąpielisko w Nowych Siołkowicach. Jadąc trasą główną kolejne 2 km, dotrzemy do Popielowa, wjeżdżając do niego wiaduktem kolejowym nieopodal stacji. Jedziemy cały czas prosto ul. Dworcową, która na końcu zakręca w prawo i dociera do ul. Wolności. Tu skręcamy w lewo i 300 metrów dalej docieramy do drogi wojewódzkiej nr 457 i centrum Popielowa.

6. Popielów.jpeg

POPIELÓW – ŁUBNIANY (21,8 km)

POPIELÓW, DW 457 – STARE SIOŁKOWICE CHRÓŚCICE (ul. Dąbrowa – ul. Powstańców Śląskich - ul. Korfantego – ul. Kośnego) – droga do Kup – skrzyżowanie z DW 454 – leśna droga do Surowiny - SUROWINA (Dwór Myśliwski Hubertus – leśna droga do Łubnian) – ŁUBNIANY (ul. Kościelna - kościół)

Z centrum Popielowa kierujemy się na wschód, jadąc ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 457. Przejeżdżamy przez Stare Siołkowice i docieramy do Chróścic, cały czas poruszając się drogą dla rowerów. W Chróścicach, 500 metrów za kościołem skręcamy w lewo, w ul. Korfantego. Na kończącym ją rozwidleniu jedziemy w prawo, w ul. Kośnego (kierunek Kup), którą po chwili wjeżdżamy do lasu. Trzy i pół kilometra dalej przecinamy ostrożnie drogę wojewódzką nr 454 i jedziemy prosto leśną drogą. Półtora kilometra dalej, na czwartym leśnym skrzyżowaniu skręcamy łagodnie w lewo. Pięćset metrów dalej znów skręcamy w lewo, a kilometr dalej w prawo i po chwili wyjeżdżamy z lasu na skraju Surowiny.

7. Surowina - Dwór Myśliwski Hubertus.jpeg

Jedziemy wygodną drogą polną i 800 metrów dalej mijamy z prawej strony Dwór Myśliwski Hubertus, gdzie warto zatrzymać się na obiad, lub na nocleg, jeśli planujemy dłuższy pobyt w okolicy. Po chwili przecinamy asfaltową szosę Świerkle – Brynica i jedziemy dalej prosto, wjeżdżając znów do lasu. Jedziemy cały czas prosto ok 3 km i na skraju lasu skręcamy w prawo. Wjeżdżamy na ul. Kościelną na skraju Łubnian i docieramy nią do końca naszej wycieczki, przy kościele św. Piotra i Pawła.

TRASA SKRÓCONA

powrót przez Brynicę i Kup (18,2 km)

GPXŁubniany 02 C - Skrót z Brynicy przez Kup.gpx (9,28KB)

BRYNICA (ul. 1 Maja – ul. Powstańców Śląskich) – KUP (granica wioski) – leśna droga do Surowiny – SUROWINA ŁUBNIANY (ul. Kościelna – kościół)

Jeśli chcemy skrócić naszą wycieczkę, możemy po dojeździe do Brynicy, pojechać do centrum wioski i wrócić do Łubnian przez Kup. Kiedy wyjedziemy z lasu przed Brynicą i dotrzemy do ul. 1 Maja, skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do głównej ulicy Brynicy (Powstańców Śląskich), skręcamy w prawo i dalej jedziemy wygodną drogą dla rowerów. Za Brynicą, jedziemy ok. 1 km przez las i dojeżdżamy na skraj miejscowości Kup, gdzie skręcamy w lewo do lasu, zaraz gdy skończy się droga dla rowerów. Dalej jedziemy cały czas prosto i za ok. 1,5 km wracamy na trasę główną wycieczki. Pięćset metrów dalej wyjeżdżamy z lasu i po chwili mijamy Dwór Myśliwski Hubertus. Przecinamy asfaltową szosę Świerkle – Brynica i jedziemy dalej prosto, wjeżdżając znów do lasu. Jedziemy cały czas prosto ok 3 km i na skraju lasu skręcamy w prawo. Wjeżdżamy na ul. Kościelną na skraju Łubnian i docieramy nią do końca naszej wycieczki, przy kościele św. Piotra i Pawła.

TRASA WYDŁUŻONA

przez Krzywą Górę (53,8 km)

GRABCZOKKUPILASŁADZA

GPXŁubniany 02 B - Objazd przez Krzywą Górę.gpx (14,04KB)

Odcinek od Grabczoka do Ładzy, który zgodnie z trasą główną pokonujemy skrótem, możemy też pokonać dłuższą trasą (niebieski szlak rowerowy) przez Krzywą Górę. Jest to jednak opcja dla rowerzystów wyposażonych w terenowe opony.

Na rozwidleniu dróg na końcu Grabczoka skręcamy w prawo i po chwili przecinamy asfaltową drogę do Murowa. Jedziemy przez las niebieskim szlakiem rowerowym i po chwili wjeżdżamy do przysiółka Kupilas. Przejeżdżamy przez most na Budkowiczance, skrącamy w lewo i potem w prawo. Na następnym rozwidleniu dróg skręcamy w lewo i dojeżdżamy do Krzywej Góry. Tu przecinamy ostrożnie drogę wojewódzką nr 454, pamiętając by na rozwidleniu dróg przy samej DW 454 pojechać lewą odnogą. Jedziemy prosto, mijając łąki po lewej stronie i las po prawej. Czterysta metrów dalej skręcamy w lewo w słabo widoczną, lekko zarośniętą ścieżkę i jedziemy do mostku na Budkowiczance. Jadąc prosto, 300 metrów dalej dotrzemy do dawnego gródka stożkowego w Krzywej Górze.

Dwieście metrów za mostkiem, na rozwidleniu jedziemy w lewo. Wyboista droga meandruje między łąkami i dociera do rozwidlenia, na którym skręcamy w prawo. Jedziemy trawiastą i trochę podmokłą drogą do Ładzy, gdzie ul. Reymonta docieramy do ul. Wolności, skręcamy w prawo i wracamy na główną trasę wycieczki.

opis trasy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

 

 

Informacje o planowanych pomiarach PEM

Znajdź nas na Facebook

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png