Z Łubnian wokół Stobrawskiego Parku Krajobrazowego

ROWEREM WOKÓŁ ŁUBNIAN

Trasa nr 4: Wokół Lasów Stobrawskich

GPXŁubniany 04 - Z Łubnian wokół Lasów Stobrawskich.gpx (142,60KB)

Łatwa i rekreacyjna trasa, biegnąc w całości przez las. Po drodze odwiedzamy najciekawsze zakątki tej części Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, która leży na terenie gminy Łubniany. Czekają nas ukryte w lesie wioski, wydmy oraz piękne tereny leśne pełne jagód i grzybów.

MAPA TRASY: 

Trasa4.jpeg

DŁUGOŚĆ TRASY: 27,7 km

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Stobrawski Park Krajobrazowy

To największy obszar chroniony na terenie woj. opolskiego, obejmujący 52 tys. hektarów. Rozciąga się od Dąbrówki Łubniańskiej na południowym wschodzie po okolice Namysłowa i Wołczyna na północy oraz okolice Brzegu i Lubszy na zachodzie. Wytyczono tu aż 210 km pieszych i rowerowych szlaków turystycznych pokazujących nie tylko walory przyrodnicze, ale również zabytkowe i kulturowe. W obrębie parku znajduje się ponad 300 starorzeczy będących siedliskami rzadkich roślin i zwierząt, ponad 100 obszarów wydmowych dochodzących do 30 m. wysokości, kilka intersujących zabytków (dawna huta w Zagwiździu, zamek w Karłowicach, miejscowość Pokój z zabytkowym parkiem, średniowieczne grodziska w okolicach Krzywej Góry i Murowa) oraz oczywiście obszerne lasy z bardzo różnorodnymi drzewostanami.

Łubniany

Siedziba gminy, wieś, o której pierwsze wzmianki pojawiają się w 1260 roku. Jej historia sięga jednak czasów znacznie odleglejszych. Podczas badań archeologicznych z połowy XX wieku odnaleziono dawne grobowce z urnami, których wiek szacuje się na 200 lat przed Chrystusem. Prawdopodobnie obszary te były wówczas zamieszkane przez Celtów. W Łubnianach warto zobaczyć kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła oraz zabytkowe zabudowania wiejskie przy ul. Opolskiej – m.in.: Dom Długoszów naprzeciw kościoła, dwa murowane spichlerze, dawny młyn elektryczny i inne. W północnej części wsi znajdują się ciekawe budynki powstałe podczas kolonizacji fryderycjańskiej. Mają one charakter ulicówki i zwane są potocznie „śląskimi jamnikami”. W centrum Łubnian nie brakuje też obiektów gastronomicznych. Podczas wycieczek rowerowych warto zatrzymać się na obiad w Restauracji „Leśna” lub Pizzerii „Kakalito”.

Kościół św. Piotra i Pawła w Łubnianach

Budowę kościoła zakończono w 1872 roku. Jednak w miejscu obecnej świątyni już w XIII wieku istniała kaplica. W 1633 roku mieszkańcy Łubnian wybudowali drewniany kościół św. Rocha i sprowadzili kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jest on najstarszym elementem wyposażenia świątyni i znajduje się on w ołtarzu głównym, nad tabernakulum. Jeszcze w latach 60-tych ubiegłego wieku był on zasłaniany na wzór częstochowskiego oryginału. W ołtarzu podziwiać możemy również obrazy Piotra Apostoła, Pawła z Tarsu oraz Marii Magdaleny. Inne zabytkowe elementy wnętrza to XVIII-wieczny, barokowy krucyfiks oraz dwa XVIII-wieczne lichtarze procesyjne z rzeźbami aniołków.

Dom Kultury w Łubnianach

Budynek Domu Kultury był wielokrotnie przebudowywany, a jego obecny wygląd nie przypomina jego wielowiekowej historii. Prawdopodobnie zbudowano go już w XVIII lub XIX wieku. Podczas ostatniego remontu odkryto elementy muru pruskiego, charakterystycznego dla tego okresu. Obecnie funkcjonuje tu prężnie działający ośrodek kultury, w którym odbywa się wiele ciekawych imprez. Tuż obok Domu Kultury stoi budynek biblioteki publicznej z charakterystyczną opolską pisanką przed wejściem.

Dąbrówka Łubniańska

Pierwsze wzmianki o Dąbrówce Łubniańskiej pochodzą z 1588 roku. W czasach kolonizacji fryderycjańskiej osiedliło się tu wielu przybyszów z Prus, ale także z Czech i Moraw. Do dziś wielu mieszkańców wioski nosi nazwiska przypominające o pochodzeniu ich właścicieli, jak Morawiec czy Czech. Wioska ma też bogatą tradycję stolarską, kultywowaną do dziś. W miejscowości znajduje się kilka cenionych w całym kraju zakładów produkujących okna, drzwi czy meble. W wiosce znaleźć można również sporo zabytkowych budynków wiejskich, a także zabytkowe kapliczki przy ul. Opolskiej i Leśnej. Spośród atrakcji turystycznych warto wymienić Stadninę koni „Kalinówka” czy agroturystykę „Pod Piramidą”.

Studzionka (Dąbrówka Łubniańska)

Legendarna kapliczka znajdująca się na skraju lasu na północ od Dąbrówki Łubniańskiej. Powstała w miejscu, w którym wypływa źródełko z wodą o cudownych właściwościach. Wedle legendy uzdrowiła ona miejscowego rolnika Szymona Soppę. Do dziś do kapliczki przybywają pielgrzymi z okolicznych miejscowości, by napić się uzdrawiającej wody. Naprzeciw kapliczki, za niewielkim wzgórzem znajduje się malowniczy stawek leśny. Z kolei obok drogi prowadzącej do Studzionki z parkingu leśnego przy wjeździe do Stobrawskiego Parku Krajobrazowego znajduje się jedna z licznych na terenie parku wydm polodowcowych.

Stadnina koni „Kalinówka”

Znajduje się w północnej części wioski tuż przy Stobrawskim Parku Krajobrazowym. Doskonałe miejsce na weekendowy i dłuższy odpoczynek. Oprócz jazdy konnej ośrodek oferuje noclegi w gospodarstwie agroturystycznym.

Bajkowy Las” w Łubnianach – Krzyżuli

Krzyżula to część Łubnian, która swoją nazwę wzięła od licznych krzyży stawianych na grobach chowanych tu ofiar epidemii cholery w XIX wieku. Oprócz kilku zabudowań mieszkalnych znajduje się tu niewielki zagajnik, a w nim „Bajkowy Las” – leśne przedszkole oferujące ciekawe zajęcia dla najmłodszych. Można tu między innymi spędzić czas na zabawie z sympatycznymi kozami.

Wydma Kosowce

Jedna z największych wydm na terenie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Jej wysokości dochodzi do 20 metrów. Okoliczni mieszkańcy często nazywają tę i okoliczne wydmy „Dambowcami” ze względu na okoliczne wzgórza zwane Górami Dębowymi. Wydma Kosowce znajduje się nieopodal leśnego przysiółka Kosowce. Wciąż jeszcze służy ono jako kopalnia piasku, przez co wydmę można oglądać jedynie z jej szczytu. Najłatwiej dojechać tu z Dąbrówki Łubniańskiej lub z Jełowej.

Mańczok

Leśny przysiółek Dąbrówki Łubniańskiej, który ulokował się na malowniczej polanie, szczelnie otoczonej lasem. Kiedyś funkcjonował tu tartak oraz stacja kolejowa przy nieużywanej już linii kolejowej do Murowa. Dzisiaj Mańczok to zaledwie kilka zamieszkanych gospodarstw. W centrum wioski zachowała się zabytkowa, ceglana kapliczka.

Zagwiździe

Wieś leżąca w gminie Murów. Jak na tak małą miejscowość atrakcji jest tu wyjątkowo dużo. W centrum wioski warto odwiedzić kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z ciekawym wnętrzem, stojący nieopodal malowniczego stawu. Tuż przy nim oglądać możemy zabytkową śluzę na Budkowiczance. Nieopodal, na początku ul. Górki, tuż za budynkiem parafii warto odpocząć w kameralnym i zacienionym ogrodzie botanicznym porośniętym m.in. pięknymi rododendronami. Jadąc dalej ul. Górki dotrzemy do zabytkowych budynków dawnej huty, do której prowadzą tablice informacyjne. Szczególną uwagę zwraca duże żelazne koło napędowe stojące nad niewielkim ciekiem wodnym.

Gródek stożkowy w Murowie

Znajduje się on na północnym krańcu Murowa, przy południowym brzegu Budkowiczanki. Pośród drzew dostrzec można wysokie i owalne wzniesienie otoczone fosą. W XIII wieku powstała tu warownia rycerska, jednak nie zachowała się ona do dnia dzisiejszego.

ŁUBNIANY – ZAGWIŹDZIE - ŁUBNIANY (27,7 km)

ŁUBNIANY, kościół – DĄBRÓWKA ŁUBNIAŃSKA (ul. Leśna – ul. Szkolna) – KOSOWCE – wydma Kosowce – leśna altana - ZAGWIŹDZIE (ul. Jełowska – ul. Lipowa – ul. Murowska) – MAŃCZOK STUDZIONKA DĄBRÓWKA ŁUBNIAŃSKA ŁUBNIANY

Trasę rozpoczynamy przy kościele św. Piotra i Pawła w Łubnianach. Kierujemy się główną ulicą Łubnian na północ.

1. Łubniany.jpeg

Na zakręcie na granicy Łubnian i Dąbrówki Łubniańskiej jedziemy prosto i niecały kilometr dalej, tuż przed lasem skręcamy w prawo, w ul. Szkolną. Dwieście metrów dalej skręcamy w pierwszą drogę w lewo (dalej ul. Szkolna) i po chwili jedziemy kawałek skrajem lasu, by na końcu wioski wjechać w głąb niego.

2. Stobrawski Park Krajobrazowy - parking leśny w Dąbrówce Łubniańskiej.jpeg

Sześćset metrów dalej dojeżdżamy na skraj Kosowców, leżących na otoczonej lasem polanie. Skręcamy w lewo i jedziemy wzdłuż zabudowań na koniec wioski, gdzie skręcamy ostro w prawo.

Tysiąc trzysta metrów dalej dojeżdżamy do skrzyżowania dróg leśnych przy którym widać tabliczkę „do punktu czerpania wody”. Skręcamy zgodnie z drogowskazem w lewo, mijamy niewielki stawek z prawej strony i 100 metrów za nim dojeżdżamy do wjazdu na teren wydmy Kosowce. Tutaj jednak wjazd dla turystów jest zabroniony. Jadąc dalej ok. 150 m i skręcając łagodnie w prawo dotrzemy na koronę wydmy, z której roztacza się piękny widok na nią.

4. Stobrawski Park Krajobrazowy - wydma Kosowce.jpeg

Trasa główna naszej wycieczki prowadzi dalej prosto wygodną, leśną drogą. Kilometr od wydmy mijamy leśną altanę odpoczynkową. Na piątym skrzyżowaniu dróg leśnych, licząc od wydmy, skręcamy łagodnie w lewo i jadąc cały czas prosto po ok. 2 kilometrach docieramy do Zagwiździa. Ulicą Jełowską docieramy do głównej ul. Lipowej, która prowadzi nas do centrum wioski. Zanim wrócimy do Łubnian warto się tu zatrzymać by obejrzeć miejscowe atrakcje – kościół, ogród botaniczny i zabytkowe budynki dawnej huty.

Z Zagwiździa wyjeżdżamy ul. Murowską, by 400 m od centrum skręcić ostro w lewo, w polną drogę biegnącą skrajem wioski. Po chwili wjeżdżamy w głąb lasu i jedziemy cały czas prosto przez dwa skrzyżowania leśnych dróg. Na trzecim skręcamy w lewo i jedziemy prosto ok. 1 km, przejeżdżając po drodze prosto przez skrzyżowanie leśnych dróg. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i dojeżdżamy do torów kolejowych. Tu skręcamy w lewo i jedziemy krótki odcinek wzdłuż torów, aż do przejścia przez tory. Kiedyś był tu przejazd dla rowerów, jednak został zlikwidowany. Obecnie tory musimy przekroczyć, zsiadając w roweru. Za torami jesteśmy już w Mańczoku.

7. Mańczok.jpeg

Jedziemy wzdłuż wioski, mijamy kapliczkę i 100 metrów za nią skręcamy w lewo, w słabo widoczną drogę w głąb lasu. Jedziemy nią prosto do końca, a na ostatnim rozwidleniu skręcamy w prawo. Jedziemy prosto do końca ok. 1 km i skręcamy w lewo. Od tej pory poruszamy się cały czas główną drogą i ok. kilometra dalej docieramy do leśnego parkingu na skraju lasu. Tu możemy zboczyć w prawo do Studzionki, by obejrzeć wydmę, kapliczkę i leśny stawek (droga oznaczona drogowskazem). Jadąc dalej prosto, wyjeżdżamy z lasu do Dąbrówki Łubniańskiej, a po chwili wracamy do centrum Łubnian, gdzie zaczynaliśmy i kończymy wycieczkę.

opis trasy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

Informacje o planowanych pomiarach PEM

Znajdź nas na Facebook

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png