Gmina Łubniany – powiew czystego powietrza! - artykuł z prasy

program_powietrze.png

Publikacja współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Gmina Łubniany – powiew czystego powietrza!  

          W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 poprzez Działanie 5.5 Ochrona Powietrza, zrealizowany został projekt pn.: ,,Poprawa jakości powietrza w Gminie Łubniany poprzez wymianę indywidualnych źródeł ciepła na bardziej ekologiczne oraz likwidację wysokoemisyjnych źródeł ciepła i zastosowanie ekologicznych rozwiązań związanych z przyłączaniem nieruchomości indywidualnych do sieci gazowej.”

          Dzięki projektowi 44 gospodarstwa domowe mogły wymienić swoje dotychczasowe ,,kopciuchy” na nowe, bardziej ekologiczne źródła ciepła tj.: kotły gazowe, na eko-groszek, pellet czy pompy ciepła. Dotacja dla Beneficjentów programu wynosiła 67% poniesionych przez nich kosztów, z czego  34% stanowiła dotacja z Urzędu Marszałkowskiego w Opolu a 33% dotacja z Urzędu Gminy Łubniany.

         Dodatkowo, dzięki dotacji otrzymanej z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego w naszej Gminie zostało zamontowanych: 5 kolejnych czujników jakości powietrza, które możemy znaleźć w następujących Sołectwach: Kępa, Luboszyce, Masów, Łubniany oraz Brynica. Zostały również zakupione 3 Eko-Słupki Air Sensor, które zamontowano w: Kępie, Dąbrówce Łubniańskiej oraz w  Łubnianach koło ŁOK-u. Urządzenia te, służą do mierzenia poziomu zanieczyszczenia powietrza pyłami PM2.5 i PM10. Bieżąca jakość powietrza sygnalizowana jest za pomocą kolorowego światła – im bardziej zielone tym lepiej; wtedy mamy pewność, że przebywamy na naprawdę świeżym powietrzu. Natomiast na elewacji budynku Urzędu Gminy zamontowano specjalny monitor, który wyświetla informacje o aktualnej jakości powietrza w naszej okolicy.

          Mieszkańcy Gminy Łubniany mają wiele „narzędzi” za pomocą których mogą sprawdzać stan powietrza w pobliżu swojego domu, miejsca pracy czy szkoły. Należą do nich: wyżej wymienione Eko-Słupki i monitor wyświetlający dane ale także specjalnie dedykowane aplikacje mobilne: „Syngeos – Nasze Powietrze” oraz „Kanarek”. Obie są bezpłatne i w szybki sposób pozwalają sprawdzić czystość powietrza w miejscu w jakim aktualnie się znajdujemy.

          Należy pamiętać, że to głownie od nas zależy jakiej jakości powietrzem będziemy oddychać – poprzez to, czym palimy w naszych piecach. Działajmy więc tak – aby słupki zawsze świeciły na zielono a każdy kolejny haust powietrza był prawdziwą przyjemnością.

Informacje o planowanych pomiarach PEM

Znajdź nas na Facebook

System monitoringu jakości powietrza - woj. opolskie

Opolska Karta Rodziny i Seniora

Portal informacyjny ZDROWIE

Śląskiego Stowarzyszenia Samorządowego

Orlik.jpeg

logo.jpeg

NFZ

Aglomeracja Opolska

Gminny całodobowy telefon alarmowy 600 035 332

Przedszkola na wymiar – utworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego oraz wydłużenie czasu pracy przedszkoli w 8 gminach Aglomeracji Opolskiej

Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa

00-nowe_LOGO-final.png